Salgsdirektør stopper hos KMD: Stilling nedlægges

Efter fire år stopper KMD's salgsdirektør Karen Nielsen. Faktisk eksisterer stillingen som direktør for salg nu ikke længere hos it-giganten.

Artikel top billede

Efter fire år stopper salgsdirektør Karen Nielsen hos KMD.

Det bekræfter KMD over for Computerworld.

"Karen Nielsen stoppede i KMD i slutningen af februar," skriver kommunikationsdirektør Morten Langager fra KMD i en mail.

Han forklarer, at det skete som følge af en ny organisering, hvor de enkelte forretningsområder i KMD fik et større salgsansvar.

"Rollen for salgsorganisationen har derfor ændret sig, og funktionen som direktør for salg eksisterer ikke længere i KMD," udtaler han i mailen.

Han understreger samtidig, at man har været glad for Karen Nielsens indsats.

"Det skal bemærkes, at KMD har været glade for Karens solide indsats i de næsten fire år, hun har været i forretningen. Karen var vellidt blandt kunderne og en god ambassadør for virksomheden," lyder det fra Morten Langager.

Karen Nielsen har iøvrigt en fortid hos SAP, som også et par andre nu forhenværende KMD-chefer også har.

Afløste Van Platen-Hallermund

Karen Nielsen afløste i sin tid Hans Henrik Von Platen-Hallermund, der også sad i direktionen for selskabet.

Han stoppede dengang med øjeblikkelig virkning, og grunden var, ifølge KMD, "en ændret markedssituation."

Det kan du læse mere om her.

KMD er en landets største it-virksomheder og storleverandør til landets kommuner, hvorfra omkring 70 procent af selskabets omsætning på cirka tre milliarder kroner stammer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S