Salgsdirektør stopper hos KMD: Stilling nedlægges

Efter fire år stopper KMD's salgsdirektør Karen Nielsen. Faktisk eksisterer stillingen som direktør for salg nu ikke længere hos it-giganten.

Artikel top billede

Efter fire år stopper salgsdirektør Karen Nielsen hos KMD.

Det bekræfter KMD over for Computerworld.

"Karen Nielsen stoppede i KMD i slutningen af februar," skriver kommunikationsdirektør Morten Langager fra KMD i en mail.

Han forklarer, at det skete som følge af en ny organisering, hvor de enkelte forretningsområder i KMD fik et større salgsansvar.

"Rollen for salgsorganisationen har derfor ændret sig, og funktionen som direktør for salg eksisterer ikke længere i KMD," udtaler han i mailen.

Han understreger samtidig, at man har været glad for Karen Nielsens indsats.

"Det skal bemærkes, at KMD har været glade for Karens solide indsats i de næsten fire år, hun har været i forretningen. Karen var vellidt blandt kunderne og en god ambassadør for virksomheden," lyder det fra Morten Langager.

Karen Nielsen har iøvrigt en fortid hos SAP, som også et par andre nu forhenværende KMD-chefer også har.

Afløste Van Platen-Hallermund

Karen Nielsen afløste i sin tid Hans Henrik Von Platen-Hallermund, der også sad i direktionen for selskabet.

Han stoppede dengang med øjeblikkelig virkning, og grunden var, ifølge KMD, "en ændret markedssituation."

Det kan du læse mere om her.

KMD er en landets største it-virksomheder og storleverandør til landets kommuner, hvorfra omkring 70 procent af selskabets omsætning på cirka tre milliarder kroner stammer.

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S