Nu bekræftes det som alle vidste: INGEN bruger Samsungs bloatware

ChatOn, Music Hub, Peoples Hub og så videre. Samsungs telefoner er fyldt op med forud-installerede programmer, og ifølge en ny analyse benyttes de praktisk talt aldrig.

Artikel top billede

Verdens største smartphoneproducent har skabt nogle af verdens bedste og mest populære smartphones som Galaxy S3 og S4, men hvor telefonerne har skabt en stor fanskare, har Samsungs tjenester og apps på telefonerne absolut ikke.

Faktisk bliver programmerne næsten aldrig brugt.

Ifølge en ny analyse fra analysehuset Strategy Analytics i USA bruger Samsung-ejere kun syv minutter i alt i en Samsung-app om måneden. Tilsvarende bruger de samme Galaxy-brugere 150 minutter i bare tre af Googles apps.

Samsung kommer blandt andet med deres egne Samsung Hub og Samsung App Store, to apps hvor Samsung deler apps og indhold med brugerne i et forsøg på at fjerne Googles nærmest monopollignende forhold på appfronten på Android.

Men hvor en standard S3/S4-bruger er 64 minutter om måneden i Googles Play Store, bruger de kun 0.6 minutter i Samsungs egne butikker, hvilket mest af alt lyder som et fejlklik eller to.

Mere aktive end gennemsnittet
Undersøgelsen er foretaget på 250 forskellige nordamerikanske Samsung Galaxy S3 og S4 brugere, og undersøgelsen viser også, at det ikke er inaktive brugere, vi har med at gøre.

Faktisk er Galaxy-ejere mere aktive, end andre smartphone-ejere, idet at de ser 14 procent mere video og bruger 24 procent mere data end gennemsnittet.

Men altså ikke igennem Samsungs egne apps og tjenester, hvilket Samsung på ingen måde må være tilfredse med.

Appsne bliver tilbudt i et blandet forsøg på at distancere sig fra Samsungs andre Android-konkurrenter samtidig med, at Samsung vil skabe en loyalitetsbase uden om Googles Play Store.

Samme tendens ser man på pc-markedet, hvor blandt andet HP og Lenovo har været slemme til at preinstallere programmer, overflader og gimmicks, som kunne gøre din computer langsom at bruge, og det var tidligere normal kutyme at bruge tid på at slette de forudinstallerede programmer med blandt andet disse tjenester.

Root og Play Editions
Tendensen er ikke unik for Samsung, selvom Samsung er en af de værste, til at fylde telefonerne med en uendelig mængde bloatware.

Google er endda begyndt at sælge såkaldte "Play Editions" af HTC One og Samsung Galaxy S4, som kommer med den rene Android-overflade, hvilket har været en stor succes.

Samtidig ligger der et stort community under Android af udviklere og entusiaster, som om-programmerer deres telefoner med tilpassede versioner af Android, såkaldte roms, så man på den måde kan undgå al bloatwaren, som man normalt ikke kan slette fra telefonerne.

Specielt Samsungs telefoner har et gigantisk net af roms under sig, netop fordi det er alment kendt, at Samsung laver rigtig gode telefoner, men fylder det op med ofte ubrugelige programmer.

En gruppe Galaxy S5-ejere er senest blevet så trætte af Samsungs programmer og den grafiske overflade Touchwiz, at de har udlovet en dusør på 19.000 kroner til den, der kan udarbejde en rootet version.

Hvad synes I? Bruger i Samsungs programmer (eller andre forudinstallerede programmer på andre smartphones)? Personligt har jeg en mappe på min iPad mini, som hedder "AppleCrap", hvor alle de forudinstallerede programmer ligger.  

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos