It-topchef søges: Skal beskytte stort dansk selskab

En af Danmarks helt store virksomheder søger en Chief Information Security Officer, der skal sikre virksomheden imod udefrakommende angreb.

Artikel top billede

(Foto: Sladjan Lukic/gratis /)

Dong Energy søger nu en Chief Information Security Officer (CISO), der skal lede virksomheden "på rejsen til det næste sikkerheds-niveau." 

Dong Energy er resultatet af en fusion af seks danske energi-selskaber tilbage i 2006.

Energi-giganten havde sidste år en omsætning på 73 milliarder kroner og omkring 6.500 ansatte.

"Vi mener, at den grundlæggende driftsmæssig sikkerhed i dag er moden og i god stand," skriver Dong Energy i jobopslaget.

"Men vi er nødt til at øge satsningen for at kunne understøtte virksomhedens ekspansion, hvilket involverer partnerskaber med eksterne partnere på tværs af landegrænser."

"Vores forretninger bliver mere og mere digitaliserede og mere sårbare," forklarer Dong Energy og remser en række nye krav og udfordringer op: 

"Cyber-kriminalitet vil kræve særlig opmærksomhed. I Danmark har vi ansvaret for en betydelig del af den kritiske, nationale infrastruktur, og vi har et særligt ansvar. "

Vil man virkelig ramme et land hårdt, er energiforsyningen da også et af de mest effektive steder at starte, fordi det er kritisk infrastruktur, et moderne samfund har svært ved at undvære i selv ganske kort tid.

Skal sikre sikkerheds-strategien

Det er tidligere TDC-koncernchef Henrik Poulsen, der i dag har det overordnede ansvar for Dong Energy, men den kommende CISO vil skulle referere til Dong Energys CIO, Michael Moesgaard, der er tidligere vinder af titlen som Årets CIO i Danmark.

Ifølge jobopslaget vil den nye CISO i Dong Energy blive ansvarlig for både det strategiske og taktiske it-sikkerhedsarbejde, og det er da heller ikke alle, der kan komme i betragtning til jobbet.

Der kræves en universitets-grad og 10-15 års erfaring som sikkerheds-ansvarlig, ligesom certificeringer som CISM, CISSP, CISA og ESL fremhæves i jobopslaget.

"Den fremtidige CISO i Dong Energy har omfattende erfaringer og kompetencer inden for it-sikkerhed - og en strategisk forretningsforståelse og en drivkraft til sikkert at lede virksomheden igennem de spændende udfordringer, der venter os forude."

Den samlede it-organisation i Dong Energy består af 400 medarbejdere i Danmark og 150 i udlandet.

Læs også:

Sådan lammer man et lands it-infratruktur

Kæmpe cyberkrigs-øvelse afslører seriøse problemer

It-giganter har kæmpe-ansvar når cyberkrigen rammer Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S