Konsulenter frygter: SKI vil favorisere store it-firmaer

Klumme To tidligere SKI-folk har fulgt udviklingen hos indkøbsorganisationen fra sidelinien, og bemærker en bekymrende tendens. Her er deres klumme.

Artikel top billede

Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI), der laver rammeaftaler på vegne af det offentlige Danmark, har netop annonceret genudbud af rammeaftalen 02.19 ASP/Cloud SaaS - en af landets ubetinget største it-rammeaftaler, med en forventet volumen omkring de 2 mlliarder kroner.

Den kommende aftale bliver opdelt i fem delaftaler målrettet staten, kommunerne, regionerne, undervisningssektoren og forsyningssektoren.

SKI skriver, at man ønsker et bredt leverandørfelt for at give de offentlige brugere en bred og fleksibel aftale.

Dermed er det positivt at åbner SKI muligheden for, ifølge dem selv, at et bredt felt af både små og store leverandører på ASP/Cloud markedet kan anmode om at blive prækvalificeret, og få mulighed for at tilbyde løsninger indenfor de udbudte ydelser, så både de traditionelle men også nye innovative leverandører kan være med.

Så langt så godt

SKI har været inde i en bekymrende tendens
Som tidligere SKI chefkonsulenter med speciale indenfor netop 02.19 ASP/Cloud aftalen (den nuværende), hilser vi absolut denne udmelding velkommen.

Vi har løbende fulgt udviklingen af SKI fra sidelinien, og har bemærket en for os bekymrende tendens.

Vi oplever i højere grad at SKI tilgodeser de store leverandører.

Det kom til udtryk senest i prækvalifikationen til den nye SKI It-drift aftale 02.22, hvor der blev sat et omsætningskrav på minimum kroner 30 millioner.

Der blev prækvalificeret 5 leverandører ud fra de leverandører med højest omsætning, hvilket i sagens natur afskar en række af de mellemstore driftsfirmaer for at have en chance for at byde ind alene, hvis man ville prækvalificeres.

Man kunne også se det i SKI's aftale for rengøringsservice fra sidste år, hvor man gik fra tidligere at have 5 regionale aftaler, til kun at have to regionale aftaler (Hovedstaden og øvrige Danmark).

Igen noget som favoriserer de helt store landsdækkende virksomheder, og er mindre godt for de små og mellemstore.

Dermed mener vi at SKI, hvis de fortsætter af dette spor, måske er i gang med at skyde sig selv i foden.

De små og mellemstore spændende innovative virksomheder opgiver på forhånd at byde ind på aftalen, hvis der sættes krav som på forhånd afskærer disse virksomheder i at byde.

Og til det offentliges behov for store reelt forpligtende aftaler har man jo blandt andet Statens Indkøb allerede og naturligvis det offentliges mulighed for selv at lave et EU-udbud.

Vi mener derfor, at SKI's fremtidige berettigelse består i at lette adgangen til salg til det offentlige for de mindre virksomheder også, ved at lave rammeaftaler hvor udbudspligten er afløftet - og hvor de mindre virksomheder har en reel chance for at byde ind på rammeaftalen.

Og JO, vi mener absolut at SKI har en fremtidig berettigelse.

Nye intentioner fra SKI

I prækvalifikationen nævnes de objektive kriterier for valg af det begrænsede antal kandidater: "kriteriet for begrænsning antallet af kandidater sker efter vurdering af, hvilke ansøgere der inden for rammeaftalens ydelser har de højeste ydelsesspecifikke omsætning".

Hvordan dette kriterium understøtter de små- og mellemstore virksomheder kan nok være en smule svært at se.

SKI-leverandørerne skal også fordeles på 5 delaftaler istedet for 3.

Mon ikke man kan forvente at de store virksomheder kommer på alle 5 delaftaler, det vil alt andet lige give færre unikke virksomheder på aftalen, og formentlig skubbe nogle af de mindre ud.

Vi vil derfor glæde os til at se hvor mange små og mellemstore virksomheder der reelt kommer på den nye SKI ASP/Cloud aftale.

Intentionen fra SKI er jo god, men om det i praksis udmønter sig i at en række af de nye innovative leverandører kommer på aftalen bliver ganske spændende at se.

Stolelegen om de attraktive pladser kan begynde, og som de fleste jo ved, er der nogen der har størrelsen til at brede sig godt over stolene, men lad os håbe, at det ikke udelukkende bliver tilfældet her.

Klummen er skrevet af

Lars Kjær Kuhlmann, tidligere chefkonsulent og kundepartner i SKI - Partner i Zohnesen & Klint.

og 

Mikael Klint, tidligere chefkonsulent og kontraktansvarlig i SKI - Managing Partner i Zohnesen & Klint

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS