Avis: Kreditkort-spion var ansat i IBM

Se og Hørs kilde med adgang til fortrolige kreditkort-oplysninger var ansat i IBM, skriver BT.

Artikel top billede

Den person, som ifølge dagbladet BT i årevis udleverede dybt fortrolige og private oplysninger om kendte og kongeliges kreditkort-brug til Se og Hør, var ifølge BT's oplysninger ansat i computergiganten IBM's danske afdeling, mens misbruget fandt sted.

IBM overtog i 2007 ansvaret for driften af mainframes samt servere og netværk fra PBS, Pengeinstitutternes Betalingsservice, det nuværende Nets.

I den forbindelse blev 71 it-specialister flyttet fra PBS til IBM - og Se og Hørs kilde var angiveligt én af disse systemspecialister, skriver avisen.

Nets oplyste i går, at firmaet undersøger sagen, som ifølge kommunikationskonsulent Ulrik Marschall er i den helt alvorlige ende af skalaen. Nets vil dog lige nu ikke løfte sløret for, hvordan man kontrollerer, om firmaets medarbejdere uretmæssigt stikker næsen i dybt private data.

"Vi har sat en undersøgelse i gang for at få afdækket, om det her har kunnet ske, som det er beskrevet. Det er noget, vi tager meget alvorligt," siger Ulrik Marschall.

Ifølge BT's oplysninger fremsendte den pågældende it-specialist ofte flere gange om dagen sms-beskeder til én eller to udvalgte journalister på Se og Hør, hvor kendtes og kongeliges kort-betalinger var listet med dato, tidspunkt, sted og beløb.

Ofte fremgik to-fire transaktioner af samme sms, og journalisterne på Se og Hør havde den oplevelse, at den pågældende kilde ‘automatisk' modtog en varsling fra Nets' systemer, når personer, der var omfattet af bladets overvågning, brugte deres kreditkort.

Det var også oplevelsen på Se og Hør, at den pågældende it-specialist hjemmefra kunne tilgå Nets-systemerne, skriver BT.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S