Avis: Kreditkort-spion var ansat i IBM

Se og Hørs kilde med adgang til fortrolige kreditkort-oplysninger var ansat i IBM, skriver BT.

Artikel top billede

Den person, som ifølge dagbladet BT i årevis udleverede dybt fortrolige og private oplysninger om kendte og kongeliges kreditkort-brug til Se og Hør, var ifølge BT's oplysninger ansat i computergiganten IBM's danske afdeling, mens misbruget fandt sted.

IBM overtog i 2007 ansvaret for driften af mainframes samt servere og netværk fra PBS, Pengeinstitutternes Betalingsservice, det nuværende Nets.

I den forbindelse blev 71 it-specialister flyttet fra PBS til IBM - og Se og Hørs kilde var angiveligt én af disse systemspecialister, skriver avisen.

Nets oplyste i går, at firmaet undersøger sagen, som ifølge kommunikationskonsulent Ulrik Marschall er i den helt alvorlige ende af skalaen. Nets vil dog lige nu ikke løfte sløret for, hvordan man kontrollerer, om firmaets medarbejdere uretmæssigt stikker næsen i dybt private data.

"Vi har sat en undersøgelse i gang for at få afdækket, om det her har kunnet ske, som det er beskrevet. Det er noget, vi tager meget alvorligt," siger Ulrik Marschall.

Ifølge BT's oplysninger fremsendte den pågældende it-specialist ofte flere gange om dagen sms-beskeder til én eller to udvalgte journalister på Se og Hør, hvor kendtes og kongeliges kort-betalinger var listet med dato, tidspunkt, sted og beløb.

Ofte fremgik to-fire transaktioner af samme sms, og journalisterne på Se og Hør havde den oplevelse, at den pågældende kilde ‘automatisk' modtog en varsling fra Nets' systemer, når personer, der var omfattet af bladets overvågning, brugte deres kreditkort.

Det var også oplevelsen på Se og Hør, at den pågældende it-specialist hjemmefra kunne tilgå Nets-systemerne, skriver BT.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S