Netflix baner vej for streaming af tv-kanaler til danskerne

Netflix har gjort danskerne fortrolige med streaming. Det vil en ny tv-udbyder udnytte, og dansk forskning i streaming gør det muligt at følge Netflix' tekniske kvalitet helt til dørs.

Artikel top billede

Watz Me Now er navnet på det tre måneder gamle firma, som lægger sig lunt i slipstrømmen fra Netflix enorme popularitet og tilbyder streaming af tv på lige så enkle og gennemskuelige vilkår, som Netflix er blevet kendt for.

Samtidig mener Watz Me Now at tilbyde brugervenlighed og billedkvalitet, som sagtens tåler sammenligning med Netflix.

"Jeg har haft ideen om streaming af tv i noget tid, og i forsommeren mødte jeg så lidt tilfældigt nogle forskere fra Aalborg Universitet, som havde udviklet en løsning, der gjorde det muligt at streame tv i tilstrækkelig kvalitet, men ved ikke for høj bitrate," fortæller Lars Christiansen.

Han er den oprindelige stifter af Watz Me Now. Før da arbejde han i fem år som økonomichef hos tv-udbyderen Boxer. Nu driver han Watz Me Now sammen med Søren Bruun, som også har en fortid hos Boxer.

Samme teknik som YouTube

Folkene fra Aalborg Universitet har etableret virksomheden Mediathand ApS, som nu fungerer som underleverandør for Watz Me Now. Sammen har de to virksomheder udviklet platform, apps, design og brugerflade. Forhandlingerne med broadcasterne tager Watch Me Now sig af.

Teknikken benytter flere af de samme open source-teknologier, som Netflix og YouTube benytter.

Platformen bag løsningen er resultat af et forskningssamarbejde i et dansk platformsprojekt kaldet CAMMP under Højteknologifonden. Det kan man læse mere om her.

Netflix har banet vejen

Lars Christiansen er ikke i tvivl om, at Netflix' succes spiller en stor rolle og har banet vejen for streaming-tjenester i Danmark.

"Før da var der ingen almindelige forbrugere, der kendte til streaming."

Watz Me Now tilbyder blandt en grundpakke med 15 kanaler til 90 kroner om måneden. Som hos Netflix er første måned gratis. Der er intet startgebyr, ingen bindingsperiode og desuden mulighed for at vælge flere kanaler til for 20 kr. stykket. Foreløbig er udvalget dog ikke rasende stort, men flere er angiveligt på vej.

Indholdet streames via en almindelig internetforbindelse, og løsningen giver mulighed for at se det på mobile enheder, computer og selvfølgelig tv'et. Til sidstnævnte kræves et såkaldt HDMI-stik, som skal købes separat for 550 kroner.

Farvel til flow-tv

Langt hovedparten programmerne kan genstartes, og de fleste kanalers indhold sendt de seneste 48 timer kan man også finde og se. På den måde er Watz Me Now et ægte barn af tendensen til at forlade flow-tv's tyranni.

For at få billeder i bedste HD-kvalitet anbefaler Watz Me Now, at der er 5 Mbit/s til rådighed på din internetforbindelse. Det krav kan temmelig mange husstande opfylde - i hvert fald på papiret. I realiteten svinger de tilgængelige hastigheder, siger Lars Christiansen.

"Folk skal have samme billedkvalitet og brugeroplevelse hos os som hos Netflix. Jeg synes, vi er kommet godt på vej. Vores job er at levere et produkt, som fungerer trods de svingende hastigheder, og det er vores største opgave lige nu," siger han.

Ønsker sig flere danske kanaler

Watz Me Now har nu været i gang i knap tre måneder, og i følge Lars Christensen har et par tusinde benyttet tilbuddet om at prøve tjenesten gratis i en måned. Målet er, at mindst hver anden dansker skal kende firmaet inden årets udgang, så der er lagt i ovnen til et ordentligt trut i markedsføringstrompeten.

Lars Christensen ønsker sig desuden nogle flere danske kanaler.

"Vi kunne godt tænke os aftaler med TV 2 Networks og SBS - og selvfølgelig også med Viasat, men det er svært med Viasat, for de har jo egen distribution med Viaplay og er i øvrigt nok dem, der sammen med Netflix er lykkedes bedst med streamingtjenester i Danmark," siger han.

Endelig har Watz Me Now kig på at komme ud på nogle flere platforme. Chromecast og Xbox står på ønskelisten.

Computerworld er i færd med en test af løsningen.

Læs også:

Test: Netflix, HBO Nordic, YouBio og ViaPlay - hvem vinder?

Anmeldelse: Genial streaming til dit fjernsyn - til en rørende pris

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Nordjylland

    Region Midtjylland

    License Manager med blik for overblik

    Midtjylland

    Aller Leisure A/S

    Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S