Fiks teknologi sørger for at du aldrig glemmer dine solbriller

Har du set mine solbriller, skat? Nu er det slut med at få dette spørgsmål. Teknologi skal sørge for, at din udkårne altid kan finde dem via mobilen.

Artikel top billede

Teknologi er fantastisk, når det afhjælper helt konkrete problemer.

Og der er nok mange, der kan nikke genkendende til, at solbrillerne er blevet glemt på stranden eller på cafeen.

Men det skal, ifølge solbrilleproducenten Tzukuri, være fortid at glemme sine briller.

Hvis du bevæger dig mere end fem meter væk fra dine Tzukuris-solbriller, vil du nemlig får en automatisk besked via en app på din telefon.

Ligeledes vil du modtage yderligere en besked ved 10 meter og igen ved 15 meter.

App'en slår i øvrigt selv fra, når du er hjemme eller på job, så du ikke bliver gennembippet, når du sidder i møde på arbejdspladsen.

Indendørs mini-GPS

For at nå frem til den løsning har fabrikanten indlejret Apples iBeacon-teknologi i solbrillerne.

Her kan du læse mere om teknologen: Vil Apple dræbe NFC med denne teknologi?

iBeacon giver mulighed for at sende informationer og beskeder til din telefon baseret på, hvor du befinder dig. Det kræver blot en beacon, en app og naturligvis en telefon.

En beacon er en slags mini-GPS, der kan måle afstand indendørs mellem din telefon og sig selv.

Der er ikke behov for internetforbindelse, da teknologien anvender Bluetooth Low Energy til kommunikationen.

Bluetooth Low Energy bruger, som navnet antyder, ikke ret meget strøm, men for at undgå at slæbe rundt på eksterne batterier er der (meget naturligt) bygget en solcelle ind i solbrillen til at sørge for strømmen.

Solbrillerne er foreløbig kun prototyper, og de fungerer kun med iPhone 4S og frem.

Du kan læse mere om projektet her.

Læs også:
Vil Apple dræbe NFC med denne teknologi?
Vild overvågning: Sådan kan virksomheder holde øje med dig

Fem spådomme: Det kommer til at ske i år

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job