Vil Apple dræbe NFC med denne teknologi?

De nye iPhones får ikke NFC. Her er teknologien, som Apple satser på i stedet.

Artikel top billede

Dette er en såkaldt bluetooth-beacon, der er udviklet af virksomheden Estimote.

Mens konkurrenterne satser på NFC-teknologien som fremtidens mobilbetalingsløsning, ser Apple ud til at gå en helt anden vej. 

Når Apple på onsdag frigiver den næste udgave af iPhonens styresystem, iOS 7, rummer det, hvad der meget vel kan være Apples bud på fremtidens betalingsteknologi.

Ifølge den amerikanske tech-side GigaOM er der tale om en løsning, der bruger Bluetooth Low Energy (BLE). Apple har døbt løsningen iBeacon.

Indtil videre er det ikke en funktion, som Apple har brugt meget tid på at fremhæve, så vores viden om den er ret begrænset. Men GigaOM har en detaljeret gennemgang af, hvordan det formodentlig vil fungere.

Skal opsætte sensorer

Hvor du med NFC skal holde telefonen hen over en betalingsterminal, registrerer iBeacon det til gengæld med det samme, når du træder ind i butikken.

De fleste nye betalingsterminaler i danske butikker har i dag en indbygget NFC-sensor, mens de til gengæld ikke er forberedt til BLE, som iBeacon benytter sig af.

Men ønsker butiksejeren at bruge BLE-løsningen, er det i stedet muligt at opsætte en række små bluetooth-sensorer, såkaldte beacons, i butikken.

Kunder bliver registreret automatisk

Takket være sensorerne, der har en rækkevidde på op til 50 meter, vil butikkens salgssystem med det samme kunne registrere det, når en ny iBeacon-bruger træder ind i butikken.

Det gør det eksempelvis muligt for butiksejeren at sende tilbud, produktoplysninger eller menukort ud til kunderne, men på sigt vil det muligvis også kunne lade sig gøre at gennemføre betalinger via iBeacons eller en lignende Bluetooth Low Energy-løsning. 

Ifølge GigaOM vil denne type beacons, der ikke i sig selv har noget med Apples løsning at gøre, også kunne anvendes til en række andre formål.

Eksempelvis vil de også kunne bruges til indendørs navigation i indkøbscentre og stormagasiner, hvor gps sjældent virker optimalt.

Læs også:

Dårligt nyt for Apple-brugere: Danske mobilbetalinger kommer ikke til iPhone

Smartphones får supermarkedskunder til at glemme impulskøb

NemID-bagmænd og teleselskaber klar til vild kamp om mobilbetalinger

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse