Vil Apple dræbe NFC med denne teknologi?

De nye iPhones får ikke NFC. Her er teknologien, som Apple satser på i stedet.

Artikel top billede

Dette er en såkaldt bluetooth-beacon, der er udviklet af virksomheden Estimote.

Mens konkurrenterne satser på NFC-teknologien som fremtidens mobilbetalingsløsning, ser Apple ud til at gå en helt anden vej. 

Når Apple på onsdag frigiver den næste udgave af iPhonens styresystem, iOS 7, rummer det, hvad der meget vel kan være Apples bud på fremtidens betalingsteknologi.

Ifølge den amerikanske tech-side GigaOM er der tale om en løsning, der bruger Bluetooth Low Energy (BLE). Apple har døbt løsningen iBeacon.

Indtil videre er det ikke en funktion, som Apple har brugt meget tid på at fremhæve, så vores viden om den er ret begrænset. Men GigaOM har en detaljeret gennemgang af, hvordan det formodentlig vil fungere.

Skal opsætte sensorer

Hvor du med NFC skal holde telefonen hen over en betalingsterminal, registrerer iBeacon det til gengæld med det samme, når du træder ind i butikken.

De fleste nye betalingsterminaler i danske butikker har i dag en indbygget NFC-sensor, mens de til gengæld ikke er forberedt til BLE, som iBeacon benytter sig af.

Men ønsker butiksejeren at bruge BLE-løsningen, er det i stedet muligt at opsætte en række små bluetooth-sensorer, såkaldte beacons, i butikken.

Kunder bliver registreret automatisk

Takket være sensorerne, der har en rækkevidde på op til 50 meter, vil butikkens salgssystem med det samme kunne registrere det, når en ny iBeacon-bruger træder ind i butikken.

Det gør det eksempelvis muligt for butiksejeren at sende tilbud, produktoplysninger eller menukort ud til kunderne, men på sigt vil det muligvis også kunne lade sig gøre at gennemføre betalinger via iBeacons eller en lignende Bluetooth Low Energy-løsning. 

Ifølge GigaOM vil denne type beacons, der ikke i sig selv har noget med Apples løsning at gøre, også kunne anvendes til en række andre formål.

Eksempelvis vil de også kunne bruges til indendørs navigation i indkøbscentre og stormagasiner, hvor gps sjældent virker optimalt.

Læs også:

Dårligt nyt for Apple-brugere: Danske mobilbetalinger kommer ikke til iPhone

Smartphones får supermarkedskunder til at glemme impulskøb

NemID-bagmænd og teleselskaber klar til vild kamp om mobilbetalinger

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job