Irriterende sikkerhedsfejl i iOS stadig ikke rettet

I februar afslørede det svenske blad Techworld en sikkerhedsfejl i iPhones iOS, men selv efter tre måneder og adskillige opdateringer, er fejlen stadig ikke blevet rettet.

Artikel top billede

Sikkerhedsfejl i styresystemer kan være mere eller mindre alvorlige, men de er altid en trussel mod systemet og mod brugerne.

Ikke desto mindre er en sikkerhedsfejl, som Apple allerede blev bevidst om tilbage i februar, ikke blevet rettet endnu.

Det skriver vores kollegaer på det svenske søstermedie IDG.se.

Her havde en svensk programmør tilbage i februar gjort Apple opmærksom på fejlen, men selv efter flere opdateringer til systemet, er det stadig muligt at genere andre brugere igennem sikkerhedsfejlen.

Røde cirkler og uønskede notifikationer
Sikkerhedsfejlen bygger på, at man kan sende anonyme beskeder til iPhones, som vises på modtagerens låsekærm, også selvom modtageren ikke har indstillet sin telefon til at vise notifikationer.

Desuden kan fejlen bruges til at lave uægte notifikationer, der normalt viser, hvor mange beskeder eller ubesvarede opkald, som man har modtaget.

Det betyder, at telefonen kan vise store mængder af ubesvarede opkald, som man aldrig har modtaget.

"Først fik jeg en notits om, at jeg havde 250 ubesvarede opkald. Da det var min fødselsdag, og jeg ikke skilter med det på Facebook, tænkte jeg i første omgang, at det var folk, der ringede, men sådan var det slet ikke," skriver en svensk bruger til IDG.se.

De røde notifikationer skulle efter sigende være svære at komme af med igen. Nogle har haft held med at fjerne det ved at genstarte telefonen - andre har ikke kunnet.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S