Irriterende sikkerhedsfejl i iOS stadig ikke rettet

I februar afslørede det svenske blad Techworld en sikkerhedsfejl i iPhones iOS, men selv efter tre måneder og adskillige opdateringer, er fejlen stadig ikke blevet rettet.

Artikel top billede

Sikkerhedsfejl i styresystemer kan være mere eller mindre alvorlige, men de er altid en trussel mod systemet og mod brugerne.

Ikke desto mindre er en sikkerhedsfejl, som Apple allerede blev bevidst om tilbage i februar, ikke blevet rettet endnu.

Det skriver vores kollegaer på det svenske søstermedie IDG.se.

Her havde en svensk programmør tilbage i februar gjort Apple opmærksom på fejlen, men selv efter flere opdateringer til systemet, er det stadig muligt at genere andre brugere igennem sikkerhedsfejlen.

Røde cirkler og uønskede notifikationer
Sikkerhedsfejlen bygger på, at man kan sende anonyme beskeder til iPhones, som vises på modtagerens låsekærm, også selvom modtageren ikke har indstillet sin telefon til at vise notifikationer.

Desuden kan fejlen bruges til at lave uægte notifikationer, der normalt viser, hvor mange beskeder eller ubesvarede opkald, som man har modtaget.

Det betyder, at telefonen kan vise store mængder af ubesvarede opkald, som man aldrig har modtaget.

"Først fik jeg en notits om, at jeg havde 250 ubesvarede opkald. Da det var min fødselsdag, og jeg ikke skilter med det på Facebook, tænkte jeg i første omgang, at det var folk, der ringede, men sådan var det slet ikke," skriver en svensk bruger til IDG.se.

De røde notifikationer skulle efter sigende være svære at komme af med igen. Nogle har haft held med at fjerne det ved at genstarte telefonen - andre har ikke kunnet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S