Irriterende sikkerhedsfejl i iOS stadig ikke rettet

I februar afslørede det svenske blad Techworld en sikkerhedsfejl i iPhones iOS, men selv efter tre måneder og adskillige opdateringer, er fejlen stadig ikke blevet rettet.

Artikel top billede

Sikkerhedsfejl i styresystemer kan være mere eller mindre alvorlige, men de er altid en trussel mod systemet og mod brugerne.

Ikke desto mindre er en sikkerhedsfejl, som Apple allerede blev bevidst om tilbage i februar, ikke blevet rettet endnu.

Det skriver vores kollegaer på det svenske søstermedie IDG.se.

Her havde en svensk programmør tilbage i februar gjort Apple opmærksom på fejlen, men selv efter flere opdateringer til systemet, er det stadig muligt at genere andre brugere igennem sikkerhedsfejlen.

Røde cirkler og uønskede notifikationer
Sikkerhedsfejlen bygger på, at man kan sende anonyme beskeder til iPhones, som vises på modtagerens låsekærm, også selvom modtageren ikke har indstillet sin telefon til at vise notifikationer.

Desuden kan fejlen bruges til at lave uægte notifikationer, der normalt viser, hvor mange beskeder eller ubesvarede opkald, som man har modtaget.

Det betyder, at telefonen kan vise store mængder af ubesvarede opkald, som man aldrig har modtaget.

"Først fik jeg en notits om, at jeg havde 250 ubesvarede opkald. Da det var min fødselsdag, og jeg ikke skilter med det på Facebook, tænkte jeg i første omgang, at det var folk, der ringede, men sådan var det slet ikke," skriver en svensk bruger til IDG.se.

De røde notifikationer skulle efter sigende være svære at komme af med igen. Nogle har haft held med at fjerne det ved at genstarte telefonen - andre har ikke kunnet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S