NSA skjuler spionudstyr i routere og servere

Den amerikanske efterretningstjeneste har ifølge en britisk avis installeret overvågningsudstyr i routere og servere, før det blev sendt ud til kunder.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Nye anklager mod den amerikanske efterretningstjeneste NSA kan vise sig at være et stort problem for virksomheder verden over.

Ifølge journalisten Glenn Greenwald, som tidligere har stået bag de fleste af Edward Snowdens afsløringer omkring NSA, har efterretningstjenesten fysisk åbnet routere, servere og andet netværksudstyr for at installere overvågningsværkstøjer direkte i hardwaren, inden pakkerne er blevet sendt videre til modtagerne.

Derefter lukker NSA kasserne og sender den videre, så ingen kan se, at det er sket.

Det fremgår ifølge avisen The Guardian af Glenn Greenwalds kommende bog om NSA's overvågning.

Med overvågningsværktøjerne installeret kan NSA få adgang til hele det givne netværk, og ifølge Glenn Greenwalds rapport har NSA allerede haft held med at bruge udstyret.

Kaster med sten fra et glashus
Med den nye potentielle afsløring bliver der rykket voldsomt på det skræmmende billede, som allerede er blevet tegnet af NSA's overvågning.

Det mener Ranga Krishnan, de er teknologisk fellow hos The Electronic Foundation. Han referer til de rapporter, som Snowden har frigivet, der viser, at NSA har tappet sig ind på Googles eget fibernet direkte i deres datacentre, hvor Google ikke havde krypteret deres data.

"Det er sådan, langt de fleste virksomheder arbejder. Er du først inde bag et firmas router, er der fri adgang til al data, der er ukrypteret," forklarer Ranga Krishnan til IDG's nyhedstjeneste.

Samtidig har flere amerikanske komiteer i den amerikanske regering advaret mod, at kinesiske producenter af netværkssystemer, navnlig Huawei og ZTE, skulle udgøre en trussel mod amerikansk sikkerhed - netop fordi der var en mistanke om, at de kinesiske efterretningstjenester havde installeret overvågningsudstyr i de kinesiske routere.

Læs også:

Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Endnu en skandale: Jeg anklager...!

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics