NSA skjuler spionudstyr i routere og servere

Den amerikanske efterretningstjeneste har ifølge en britisk avis installeret overvågningsudstyr i routere og servere, før det blev sendt ud til kunder.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Nye anklager mod den amerikanske efterretningstjeneste NSA kan vise sig at være et stort problem for virksomheder verden over.

Ifølge journalisten Glenn Greenwald, som tidligere har stået bag de fleste af Edward Snowdens afsløringer omkring NSA, har efterretningstjenesten fysisk åbnet routere, servere og andet netværksudstyr for at installere overvågningsværkstøjer direkte i hardwaren, inden pakkerne er blevet sendt videre til modtagerne.

Derefter lukker NSA kasserne og sender den videre, så ingen kan se, at det er sket.

Det fremgår ifølge avisen The Guardian af Glenn Greenwalds kommende bog om NSA's overvågning.

Med overvågningsværktøjerne installeret kan NSA få adgang til hele det givne netværk, og ifølge Glenn Greenwalds rapport har NSA allerede haft held med at bruge udstyret.

Kaster med sten fra et glashus
Med den nye potentielle afsløring bliver der rykket voldsomt på det skræmmende billede, som allerede er blevet tegnet af NSA's overvågning.

Det mener Ranga Krishnan, de er teknologisk fellow hos The Electronic Foundation. Han referer til de rapporter, som Snowden har frigivet, der viser, at NSA har tappet sig ind på Googles eget fibernet direkte i deres datacentre, hvor Google ikke havde krypteret deres data.

"Det er sådan, langt de fleste virksomheder arbejder. Er du først inde bag et firmas router, er der fri adgang til al data, der er ukrypteret," forklarer Ranga Krishnan til IDG's nyhedstjeneste.

Samtidig har flere amerikanske komiteer i den amerikanske regering advaret mod, at kinesiske producenter af netværkssystemer, navnlig Huawei og ZTE, skulle udgøre en trussel mod amerikansk sikkerhed - netop fordi der var en mistanke om, at de kinesiske efterretningstjenester havde installeret overvågningsudstyr i de kinesiske routere.

Læs også:

Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Endnu en skandale: Jeg anklager...!

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S