NSA skjuler spionudstyr i routere og servere

Den amerikanske efterretningstjeneste har ifølge en britisk avis installeret overvågningsudstyr i routere og servere, før det blev sendt ud til kunder.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Nye anklager mod den amerikanske efterretningstjeneste NSA kan vise sig at være et stort problem for virksomheder verden over.

Ifølge journalisten Glenn Greenwald, som tidligere har stået bag de fleste af Edward Snowdens afsløringer omkring NSA, har efterretningstjenesten fysisk åbnet routere, servere og andet netværksudstyr for at installere overvågningsværkstøjer direkte i hardwaren, inden pakkerne er blevet sendt videre til modtagerne.

Derefter lukker NSA kasserne og sender den videre, så ingen kan se, at det er sket.

Det fremgår ifølge avisen The Guardian af Glenn Greenwalds kommende bog om NSA's overvågning.

Med overvågningsværktøjerne installeret kan NSA få adgang til hele det givne netværk, og ifølge Glenn Greenwalds rapport har NSA allerede haft held med at bruge udstyret.

Kaster med sten fra et glashus
Med den nye potentielle afsløring bliver der rykket voldsomt på det skræmmende billede, som allerede er blevet tegnet af NSA's overvågning.

Det mener Ranga Krishnan, de er teknologisk fellow hos The Electronic Foundation. Han referer til de rapporter, som Snowden har frigivet, der viser, at NSA har tappet sig ind på Googles eget fibernet direkte i deres datacentre, hvor Google ikke havde krypteret deres data.

"Det er sådan, langt de fleste virksomheder arbejder. Er du først inde bag et firmas router, er der fri adgang til al data, der er ukrypteret," forklarer Ranga Krishnan til IDG's nyhedstjeneste.

Samtidig har flere amerikanske komiteer i den amerikanske regering advaret mod, at kinesiske producenter af netværkssystemer, navnlig Huawei og ZTE, skulle udgøre en trussel mod amerikansk sikkerhed - netop fordi der var en mistanke om, at de kinesiske efterretningstjenester havde installeret overvågningsudstyr i de kinesiske routere.

Læs også:

Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Endnu en skandale: Jeg anklager...!

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S