NSA skjuler spionudstyr i routere og servere

Den amerikanske efterretningstjeneste har ifølge en britisk avis installeret overvågningsudstyr i routere og servere, før det blev sendt ud til kunder.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Nye anklager mod den amerikanske efterretningstjeneste NSA kan vise sig at være et stort problem for virksomheder verden over.

Ifølge journalisten Glenn Greenwald, som tidligere har stået bag de fleste af Edward Snowdens afsløringer omkring NSA, har efterretningstjenesten fysisk åbnet routere, servere og andet netværksudstyr for at installere overvågningsværkstøjer direkte i hardwaren, inden pakkerne er blevet sendt videre til modtagerne.

Derefter lukker NSA kasserne og sender den videre, så ingen kan se, at det er sket.

Det fremgår ifølge avisen The Guardian af Glenn Greenwalds kommende bog om NSA's overvågning.

Med overvågningsværktøjerne installeret kan NSA få adgang til hele det givne netværk, og ifølge Glenn Greenwalds rapport har NSA allerede haft held med at bruge udstyret.

Kaster med sten fra et glashus
Med den nye potentielle afsløring bliver der rykket voldsomt på det skræmmende billede, som allerede er blevet tegnet af NSA's overvågning.

Det mener Ranga Krishnan, de er teknologisk fellow hos The Electronic Foundation. Han referer til de rapporter, som Snowden har frigivet, der viser, at NSA har tappet sig ind på Googles eget fibernet direkte i deres datacentre, hvor Google ikke havde krypteret deres data.

"Det er sådan, langt de fleste virksomheder arbejder. Er du først inde bag et firmas router, er der fri adgang til al data, der er ukrypteret," forklarer Ranga Krishnan til IDG's nyhedstjeneste.

Samtidig har flere amerikanske komiteer i den amerikanske regering advaret mod, at kinesiske producenter af netværkssystemer, navnlig Huawei og ZTE, skulle udgøre en trussel mod amerikansk sikkerhed - netop fordi der var en mistanke om, at de kinesiske efterretningstjenester havde installeret overvågningsudstyr i de kinesiske routere.

Læs også:

Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Endnu en skandale: Jeg anklager...!

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune