It-gigant er blevet for tung: Nu skal der fyres

Opdateret: En af verdens største it-virksomheder er ved at tage hul på en ny strategi. Det koster nu bestemte medarbejdere jobbet.

Artikel top billede

Den tyske ERP-gigant SAP varsler fyringer.

Det skriver blandt andre nyhedsbureauet Bloomberg i en artikel, hvor det også fremgår, at nedskæringerne bunder i, at en stadig større del af forretningssoftwaren leveres som cloud-services i stedet for som løsninger, der kører fra kundernes egne datacentre.

"Det er et bredt tiltag på tværs af virksomheden for at gøre SAP mere effektiv," udtaler en talsperson fra SAP til Bloomberg.

Wall Street Journal skriver, at målet med afskedigelserne ikke er at skære i det samlede antal ansatte (omkring 67.000), men derimod at bringe medarbejder-ressourcerne i overensstemmelse med virksomhedens strategi.

"Jeg kan bekræfte, at der vil blive truffet beslutninger i en målrettet indsats, der vil få indflydelse på medarbejderne," lyder det fra virksomhedens talsperson, der afviser at komme med konkrete tal eller flere informationer om, hvilke medarbejder-grupper det drejer sig om. 

I stedet vil han godt oplyse, at SAP's overordnede mål er at blive en mere "simpel, agil og hurtigere virksomhed, som det er lettere at arbejde med."

Ifølge Wall Street Journal mener en analytiker at vide, at der vil være tale om flere tusinde fyringer, men det er som sagt ikke noget, SAP har bekræftet - og skal man tro virksomhedens udmelding, vil det så også betyde, at der skal ansættes tilsvarende i andre afdelinger. 

Det ventes, at Bill McDermott, der hidtil har haft CEO-posten i SAP sammen med danske Jim Hagemann Snabe, den 21. maj overtager hele styringen af den tyske it-gigant. 

Opdatering:
SAP har sendt denne udtalelse fra Maj Britt Andersen, nordisk HR-direktør, til Computerworld:

"Det er vigtigt at understrege, at dette ikke handler om besparelser. Dette handler om vores skift til en cloud forretningsmodel. For at denne strategi skal lykkes fuldstændigt kræver det et fokus på simplificering i hele virksomheden som skal hjælpe os med at drive og skabe innovation og værdi for vores kunder." 

"Vi vil derfor fortsætte med at investere og skabe nye jobs over hele verden især inden for Cloud området. Vi vil derfor vækste som virksomhed og have flere ansatte i slutningen af 2014 end vi havde i begyndelsen. Der vil ikke være massefyringer af tusindvis af medarbejder som nogle medier har skrevet."

"I begyndelsen af året besluttede SAPs globale ledelsesteam at simplificere SAP eller "Simplify everything to do anything" for at blive cloud virksomheden. Vores mål er at blive enklere, mere agil, hurtigere og nemmere at arbejde med. Dette er en bred global indsats for at gøre SAP mere effektiv og styrke vores innovationslederskab."

"I løbet af de sidste par år har SAP udvidet vores globale tilstedeværelse markant i alle regioner komplementeret af en meget succesful opkøbsstrategi. Nu har vi behov for at styrke vores globale netværk og sikre hurtigere innovation til vores kunder.

"Baseret på forretningsbeslutninger vil redundante jobfunktioner blive stoppet som en del af denne indsats og medarbejdere vil derfor blive ramt. Mens vi ikke kan undgå at restrukturere visse områder tager vi en meget målrettet tilgang til det via vores forskellige forretningsområder. Vi vil hjælpe de involverede medarbejdere med at finde nye karrieremuligheder i eller udenfor SAP og behandle alle med den største respekt."

Læs også:

Sådan vil ERP-giganten SAP forsvare sin bastion

Verdenskendt dansk it-mand: Sådan får du succes i en vild branche

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse