Apple og Google dropper alle patent-slagsmål

De to giganter dropper slagsmål og vil i stedet arbejde sammen.

Artikel top billede

To giganter i mobilbranchen, Apple og Google, har aftalt at droppe alle aktuelle søgsmål om patentkrænkelser mellem de to selskaber.

"Apple og Google har også aftalt at arbejde sammen på nogle patent-områder," udtaler virksomhederne i en fælles erklæring. De har imidlertid ikke aftalt at kryds-licensiere hinandens patenter.

Apple indledte en retssag i 2010 mod Motorola Mobility, der senere blev overtaget af Google. Google har siden indvilget i at sælge virksomheden til Lenovo, men handlen er endnu ikke lukket.

Mange af de retssager, Apple har indgivet mod andre smartphone-producenter, herunder Samsung, handler om Googles Android styresystem. Aftalen med Google påvirker ikke Apple-Samsung-retssagerne. Det skriver IDG News Service.

Tidligere i denne måned afgjorde en californisk domstol, at Samsung skal betale Apple 119 millioner dollar for at have overtrådt en række Apple-patenter til smartphones og tablet-pc'er. Samsung blev også dømt til at betale Apple 930 millioner dollar i en tidligere sag, som Samsung imidlertid har anket.

Da salget af smartphones begyndte at stige, steg konkurrencen mellem producenterne til hidtil usete niveauer og virksomheder henvendte sig til domstolene i forsøget på at opnå fordele i forhold til konkurrenterne.

Men på trods af millioner af dollar brugt på advokatsalærer har resultaterne været blandede. Kun ganske få leverandører har formået at få indgreb mod konkurrenternes smartphones.

Dommeren i Apple-Samsung-sagen, dommer Lucy Koh, har flere gange bedt selskaberne om at finde et forlig, og tidligere i år beordrede han de to selskabers topchefer til at sætte sig ned og opnå en aftale. Det endte i fiasko.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S