Apple og Google dropper alle patent-slagsmål

De to giganter dropper slagsmål og vil i stedet arbejde sammen.

Artikel top billede

To giganter i mobilbranchen, Apple og Google, har aftalt at droppe alle aktuelle søgsmål om patentkrænkelser mellem de to selskaber.

"Apple og Google har også aftalt at arbejde sammen på nogle patent-områder," udtaler virksomhederne i en fælles erklæring. De har imidlertid ikke aftalt at kryds-licensiere hinandens patenter.

Apple indledte en retssag i 2010 mod Motorola Mobility, der senere blev overtaget af Google. Google har siden indvilget i at sælge virksomheden til Lenovo, men handlen er endnu ikke lukket.

Mange af de retssager, Apple har indgivet mod andre smartphone-producenter, herunder Samsung, handler om Googles Android styresystem. Aftalen med Google påvirker ikke Apple-Samsung-retssagerne. Det skriver IDG News Service.

Tidligere i denne måned afgjorde en californisk domstol, at Samsung skal betale Apple 119 millioner dollar for at have overtrådt en række Apple-patenter til smartphones og tablet-pc'er. Samsung blev også dømt til at betale Apple 930 millioner dollar i en tidligere sag, som Samsung imidlertid har anket.

Da salget af smartphones begyndte at stige, steg konkurrencen mellem producenterne til hidtil usete niveauer og virksomheder henvendte sig til domstolene i forsøget på at opnå fordele i forhold til konkurrenterne.

Men på trods af millioner af dollar brugt på advokatsalærer har resultaterne været blandede. Kun ganske få leverandører har formået at få indgreb mod konkurrenternes smartphones.

Dommeren i Apple-Samsung-sagen, dommer Lucy Koh, har flere gange bedt selskaberne om at finde et forlig, og tidligere i år beordrede han de to selskabers topchefer til at sætte sig ned og opnå en aftale. Det endte i fiasko.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos