Protester mod iPhone-stavnsbånd: Nu reagerer Apple

Apple kommer nu på banen med en kommentar efter at være blevet sagsøgt for et besynderligt iMessage-problem, der rammer brugere, der skifter fra iPhone til andre telefoner.

Artikel top billede

Det iMessage-problem, der plager smartphone-brugere, der ønsker at skifte væk fra iPhone, bringer nu Apple på banen.

Problemet består i, at man - efter at være skiftet til eksempelvis Android - risikerer, at ens iPhone-kontakter ikke kan sende beskeder til den nye telefon.

Det skyldes, at deres iPhone fortsat ser telefonnummeret som en iMessage-enhed - og dermed som en enhed, der kommunikerer via Apples servere i stedet for via teleoperatøren.

Det er et problem, der har eksisteret længe - og som Computerworld har beskrevet her.

Senest har det ført til, at Apple er blevet sagsøgt af en frafalden iPhone-bruger fra Californien, fordi der opstod bøvl med hendes besked-kommunikation, efter at hun var skiftet til en Samsung-telefon med Android.

Hun mener blandt andet, at hun "straffes og ikke er i stand til at udnytte fordelene ved deres kontrakt med netværksleverandøren fuldt ud."

Apple: Vi arbejder på det
Tech-mediet Recode har fået en kommentar fra Apple til problemet, hvor det fremgår, at Apple har haft nogle server-problemer relateret til iMessage og de procedurer, der er for, hvordan man slår iMessage fra igen.

"Vi løste for nylig en iMessage server-fejl, der skabte et problem for nogle brugere, og vi kommer med endnu en løsning på en fejl i en kommende softwareopdatering," lyder det fra Apple til Recode.

"Brugere, der stadig oplever et problem, bedes kontakte AppleCare," lyder det videre fra selskabet, der altså anerkender, at problemet eksisterer.

iMessage er en del af Apples univers

iMessage-tjenesten har efterhånden nogle år på bagen og er på sin vis en fin tjeneste for Apple-brugerne, der via iMessage kan kommunikere gratis med hinanden - i stil med Facebook Messenger og WhatsApp.

iMessage er dog tilsyneladende så integreret i Apples univers, at brugerne kan få problemer, når de ønsker at skifte til en anden platform.

Der er flere måder at undgå problemet på. Det nemmeste er, at du slår iMessage fra på din iPhone, før du skifter til din nye telefon.

Nåede du ikke at gøre det, bliver du nødt til at logge ind med dit Apple ID på Apples hjemmeside, hvor du har mulighed for at markere, at du ikke længere har iPhonen.

Men selv om man følger de trin, kan der åbentbart være problemer på grund af de server-fejl, Apple nu forsøger at rette.

Læs mere om problemet og de mulige løsninger her.

Læs også:

Frafalden iPhone-bruger lægger sag an: Stavnsbundet til Apple

Færdig med iPhone? Men Apple er slet ikke færdig med dig

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse