Sikkerhedsfirma: 400.000 brugere er hacket hos os

Stort sikkerhedsfirma med 200 millioner brugere udsat for hackerangreb, så bruger-data er havnet i de forkerte hænder.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet Avast, der beskytter omkring 200 millioner brugere på verdensplan med blandt andet gratis antivirus, har i de seneste dage haft mere end rigeligt at gøre med at beskytte sig selv mod de it-kriminelles aktiviteter.

I et blogindlæg meddeler administrerende direktør Vince Steckler, at Avasts bruger-forum har været udsat for et hackerangreb i løbet af weekenden, og at brugernavne, emailadresser og adgangskoder er blevet kompromitteret.

"Hvis du bruger det samme password til at logge ind på andre sider, bedes du venligst ændre de passwords med det samme."

"Når vores forum igen er online, vil alle brugere blive tvunget til at lave nye passwords, da de kompromitterede passwords ikke længere vil fungere," skriver direktøren.

Han tilføjer, at det kun er Avasts support-forum, der er ramt, og at det kun er 0,2 procent af de 200 millioner brugere, der har været udsat for angrebet.

Det drejer sig dog så også om omkring 400.000 Avast-kunder, som det britiske it-medie V3 påpeger i en artikel.

"Vi bygger nu forummet igen og flytter det til en anden software-platform. Når det vender tilbage, vil det være hurtigere og mere sikkert," skriver Avast til kunderne. 

Det hackede forum har i mange år været hostet på en tredjeparts software-platform, og det vides endnu ikke, hvordan angrebet kunne finde sted, forklarer sikkerhedsfirmaet, der altså tilsyneladende selv skulle have investeret lidt mere i sikkerhedssoftware.

For nylig viste en undersøgelse, at Avast er det mest populære antivirus-program på Windows-platformen - læs mere om det her.

Læs også:

Her er de 12 mest populære antivirus-programmer

Flere danskere fuppet i phishing-bølge-angribere anholdt i Marokko

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job