Sikkerhedsfirma: 400.000 brugere er hacket hos os

Stort sikkerhedsfirma med 200 millioner brugere udsat for hackerangreb, så bruger-data er havnet i de forkerte hænder.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet Avast, der beskytter omkring 200 millioner brugere på verdensplan med blandt andet gratis antivirus, har i de seneste dage haft mere end rigeligt at gøre med at beskytte sig selv mod de it-kriminelles aktiviteter.

I et blogindlæg meddeler administrerende direktør Vince Steckler, at Avasts bruger-forum har været udsat for et hackerangreb i løbet af weekenden, og at brugernavne, emailadresser og adgangskoder er blevet kompromitteret.

"Hvis du bruger det samme password til at logge ind på andre sider, bedes du venligst ændre de passwords med det samme."

"Når vores forum igen er online, vil alle brugere blive tvunget til at lave nye passwords, da de kompromitterede passwords ikke længere vil fungere," skriver direktøren.

Han tilføjer, at det kun er Avasts support-forum, der er ramt, og at det kun er 0,2 procent af de 200 millioner brugere, der har været udsat for angrebet.

Det drejer sig dog så også om omkring 400.000 Avast-kunder, som det britiske it-medie V3 påpeger i en artikel.

"Vi bygger nu forummet igen og flytter det til en anden software-platform. Når det vender tilbage, vil det være hurtigere og mere sikkert," skriver Avast til kunderne. 

Det hackede forum har i mange år været hostet på en tredjeparts software-platform, og det vides endnu ikke, hvordan angrebet kunne finde sted, forklarer sikkerhedsfirmaet, der altså tilsyneladende selv skulle have investeret lidt mere i sikkerhedssoftware.

For nylig viste en undersøgelse, at Avast er det mest populære antivirus-program på Windows-platformen - læs mere om det her.

Læs også:

Her er de 12 mest populære antivirus-programmer

Flere danskere fuppet i phishing-bølge-angribere anholdt i Marokko

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,