Danske læger politianmeldt for privat snageri i patienters medicinforbrug

Syv læger og sygeplejesker politianmeldt for privat snageri i bekendtes medicinforbrug.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Statens Seruminstitut har siden 2011 politianmeldt syv læger og sygeplejersker for uberettiget snagen i medicinforbrug for patienter, som de ikke har haft i behandling.

Ifølge mx.dk har de syv læger og sygeplejersker snuset i medicinforbruget for ekskærester eller andre familiemedlemmer.

"De slår op, hvad de får af medicon. Og det er også ofte deres familiemeldemmer, der efterfølgende melder dem til os eller direkte til politiet," siger programleder i Det Fælles Mediconkort, Lene Ærbo, til mx.dk.

Typisk ender sagen med en bøde.

Lene Ærbo fortæller til mx.dk, at man på Sundhed.dk selv kan få overblik over de personer, der har været inde og kigge på ens sundhedsoplysninger.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S