Danske læger politianmeldt for privat snageri i patienters medicinforbrug

Syv læger og sygeplejesker politianmeldt for privat snageri i bekendtes medicinforbrug.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Statens Seruminstitut har siden 2011 politianmeldt syv læger og sygeplejersker for uberettiget snagen i medicinforbrug for patienter, som de ikke har haft i behandling.

Ifølge mx.dk har de syv læger og sygeplejersker snuset i medicinforbruget for ekskærester eller andre familiemedlemmer.

"De slår op, hvad de får af medicon. Og det er også ofte deres familiemeldemmer, der efterfølgende melder dem til os eller direkte til politiet," siger programleder i Det Fælles Mediconkort, Lene Ærbo, til mx.dk.

Typisk ender sagen med en bøde.

Lene Ærbo fortæller til mx.dk, at man på Sundhed.dk selv kan få overblik over de personer, der har været inde og kigge på ens sundhedsoplysninger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job