Microsoft lapper 57 huller i Internet Explorer

To store software-selskaber udsender en stribe sikkerhedslapper, der skal lukke kritiske sikkerhedshuller.

Artikel top billede

Traditionen tro har it-selskabet Microsoft udsendt sine sikkerhedslapper til sine kunder den anden tirsdag i måneden, og denne gang er der syv opdateringer at holde øje med.

I juni-opdateringen er der to kritiske opdateringer, der hidrører henholdsvis Internet Explorer og en grafikkomponent, der har berøringsflade med Windows, Office-pakken og Lync.

Alene opdateringen til Internet Explorer lapper ikke færre end 57 fejl i browseren, der engang var verdens mest udbredte.

Det oplyser sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en informationsmail.

Her skriver sikkerhedsselskabet, at de kritiske huller kan bruges til at fjernafvikle kode, hvis du er kommet til at klikke på et ondsindet link eller åbner en særligt udformet fil.

Du kan læse mere om sikkerhedsopdateringerne fra Microsoft på selskabets sikkerhedsside.

Flere huller i Flash

Også software-selskabet Adobe har været ude med det store lappegrej til især Flash, hvor der er opdaget flere kritiske sårbarheder, som kan bruges i klassiske drive-by-angreb, fortæller CSIS Security Group.

"Opdateringerne er relateret til følgende CVE-IDs: CVE-2014-0531, CVE-2014-0532, CVE-2014-0533, CVE-2014-0534, CVE-2014-0535, CVE-2014-0536 og henvender sig til alle platforme som understøttes af Adobe Flash Player," lyder det fra sikkerhedsselskabet.

Samtidig går advarslen på, at alle ældre versioner af Flash er sårbare, og derfor er det vigtigt, at alle Windows- og Mac-brugere opgraderer til Flash Player version 14.0.0.125.

For Linux-installationerne gælder det, at de skal opdatere deres Flash Player til version 11.2.202.378.

Du kan finde mere information om Flash-sikkerhedsopdateringerne på Adobes sikkerhedssite.

Læs også: 
Disse ni angreb skal du beskytte imod

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job