Microsoft lapper 57 huller i Internet Explorer

To store software-selskaber udsender en stribe sikkerhedslapper, der skal lukke kritiske sikkerhedshuller.

Artikel top billede

Traditionen tro har it-selskabet Microsoft udsendt sine sikkerhedslapper til sine kunder den anden tirsdag i måneden, og denne gang er der syv opdateringer at holde øje med.

I juni-opdateringen er der to kritiske opdateringer, der hidrører henholdsvis Internet Explorer og en grafikkomponent, der har berøringsflade med Windows, Office-pakken og Lync.

Alene opdateringen til Internet Explorer lapper ikke færre end 57 fejl i browseren, der engang var verdens mest udbredte.

Det oplyser sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en informationsmail.

Her skriver sikkerhedsselskabet, at de kritiske huller kan bruges til at fjernafvikle kode, hvis du er kommet til at klikke på et ondsindet link eller åbner en særligt udformet fil.

Du kan læse mere om sikkerhedsopdateringerne fra Microsoft på selskabets sikkerhedsside.

Flere huller i Flash

Også software-selskabet Adobe har været ude med det store lappegrej til især Flash, hvor der er opdaget flere kritiske sårbarheder, som kan bruges i klassiske drive-by-angreb, fortæller CSIS Security Group.

"Opdateringerne er relateret til følgende CVE-IDs: CVE-2014-0531, CVE-2014-0532, CVE-2014-0533, CVE-2014-0534, CVE-2014-0535, CVE-2014-0536 og henvender sig til alle platforme som understøttes af Adobe Flash Player," lyder det fra sikkerhedsselskabet.

Samtidig går advarslen på, at alle ældre versioner af Flash er sårbare, og derfor er det vigtigt, at alle Windows- og Mac-brugere opgraderer til Flash Player version 14.0.0.125.

For Linux-installationerne gælder det, at de skal opdatere deres Flash Player til version 11.2.202.378.

Du kan finde mere information om Flash-sikkerhedsopdateringerne på Adobes sikkerhedssite.

Læs også: 
Disse ni angreb skal du beskytte imod

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job