Microsoft lapper 57 huller i Internet Explorer

To store software-selskaber udsender en stribe sikkerhedslapper, der skal lukke kritiske sikkerhedshuller.

Artikel top billede

Traditionen tro har it-selskabet Microsoft udsendt sine sikkerhedslapper til sine kunder den anden tirsdag i måneden, og denne gang er der syv opdateringer at holde øje med.

I juni-opdateringen er der to kritiske opdateringer, der hidrører henholdsvis Internet Explorer og en grafikkomponent, der har berøringsflade med Windows, Office-pakken og Lync.

Alene opdateringen til Internet Explorer lapper ikke færre end 57 fejl i browseren, der engang var verdens mest udbredte.

Det oplyser sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en informationsmail.

Her skriver sikkerhedsselskabet, at de kritiske huller kan bruges til at fjernafvikle kode, hvis du er kommet til at klikke på et ondsindet link eller åbner en særligt udformet fil.

Du kan læse mere om sikkerhedsopdateringerne fra Microsoft på selskabets sikkerhedsside.

Flere huller i Flash

Også software-selskabet Adobe har været ude med det store lappegrej til især Flash, hvor der er opdaget flere kritiske sårbarheder, som kan bruges i klassiske drive-by-angreb, fortæller CSIS Security Group.

"Opdateringerne er relateret til følgende CVE-IDs: CVE-2014-0531, CVE-2014-0532, CVE-2014-0533, CVE-2014-0534, CVE-2014-0535, CVE-2014-0536 og henvender sig til alle platforme som understøttes af Adobe Flash Player," lyder det fra sikkerhedsselskabet.

Samtidig går advarslen på, at alle ældre versioner af Flash er sårbare, og derfor er det vigtigt, at alle Windows- og Mac-brugere opgraderer til Flash Player version 14.0.0.125.

For Linux-installationerne gælder det, at de skal opdatere deres Flash Player til version 11.2.202.378.

Du kan finde mere information om Flash-sikkerhedsopdateringerne på Adobes sikkerhedssite.

Læs også: 
Disse ni angreb skal du beskytte imod

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Edge computing: behandling ved kilden

    Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job