Til it-udvikleren: Her kan du (måske) skabe en gylden karriere

Udviklerne stormer i retning af et nyt it-område, der ventes at få helt afgørende betydning i it-industrien i de kommende år.

Artikel top billede

Internet of Things er ikke bare et smart begreb, som virksomhederne i stor stil forsøger at knække koden til at udnytte maksimalt i et forretningsperspektiv.

Det er også et it-område, der lugter af nye karrieremuligheder for udviklerne.

Analysefirmaet ABI Research vurderer i en ny analyse, at der her i 2014 på globalt plan vil være 1,7 millioner udviklere involveret i Internet of Things-aktiviteter.

Om bare fem år, i 2019, vil det tal være steget til flere end tre millioner it-udviklere, vurderer ABI Research.

Eller sagt på en anden måde: Omkring 10 procent af alle softwareudviklere på verdensplan vil arbejde med Internet of Things.

Derfor er IoT så hot og hypet

Det hypede it-begreb dækker over, at milliarder og atter milliarder af intelligente enheder kobles til internettet og til hinanden og dermed kan kommunikere på kryds og tværs.

Det gælder alt fra sensorer i vandpumper til køleskabe, biler, pacemakere og digitaliserede bysamfund.

Når maskiner begynder at kommunikere med hinanden og udveksle data, banes der vej for for en hidtil uset grad af intelligens og automatik i netværket - og nye forretningsmuligheder skabes.

Analytiker Aapo Markkanen udtaler:

"I øjeblikket er IoT-aktiviteterne opdelt imellem hobbyfolk og producenter i den ene ende og udviklere fra virksomheder i den anden ende."

"Men på grund af en kombination af flere forskellige ting kan vi også se et voksende antal iværksættervirksomheder tage det kommercielle spring og begynde at producere de koncepter, som de har kørt prototyper på med Aduino eller Rasperry Pi," siger han med henvisning til to af de teknologiplatforme, man typisk eksperimenterer på i dag som udvikler.

Ifølge Aapo Markkanen skal man dog ikke regne med uden videre at kunne spinde guld på Internet of Things, fordi det kræver nogle helt nye kompetencer at gøre en prototype til et kommercielt bæredygtigt produkt.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Sådan spinder du guld på Internet of Things

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems