Til it-udvikleren: Her kan du (måske) skabe en gylden karriere

Udviklerne stormer i retning af et nyt it-område, der ventes at få helt afgørende betydning i it-industrien i de kommende år.

Artikel top billede

Internet of Things er ikke bare et smart begreb, som virksomhederne i stor stil forsøger at knække koden til at udnytte maksimalt i et forretningsperspektiv.

Det er også et it-område, der lugter af nye karrieremuligheder for udviklerne.

Analysefirmaet ABI Research vurderer i en ny analyse, at der her i 2014 på globalt plan vil være 1,7 millioner udviklere involveret i Internet of Things-aktiviteter.

Om bare fem år, i 2019, vil det tal være steget til flere end tre millioner it-udviklere, vurderer ABI Research.

Eller sagt på en anden måde: Omkring 10 procent af alle softwareudviklere på verdensplan vil arbejde med Internet of Things.

Derfor er IoT så hot og hypet

Det hypede it-begreb dækker over, at milliarder og atter milliarder af intelligente enheder kobles til internettet og til hinanden og dermed kan kommunikere på kryds og tværs.

Det gælder alt fra sensorer i vandpumper til køleskabe, biler, pacemakere og digitaliserede bysamfund.

Når maskiner begynder at kommunikere med hinanden og udveksle data, banes der vej for for en hidtil uset grad af intelligens og automatik i netværket - og nye forretningsmuligheder skabes.

Analytiker Aapo Markkanen udtaler:

"I øjeblikket er IoT-aktiviteterne opdelt imellem hobbyfolk og producenter i den ene ende og udviklere fra virksomheder i den anden ende."

"Men på grund af en kombination af flere forskellige ting kan vi også se et voksende antal iværksættervirksomheder tage det kommercielle spring og begynde at producere de koncepter, som de har kørt prototyper på med Aduino eller Rasperry Pi," siger han med henvisning til to af de teknologiplatforme, man typisk eksperimenterer på i dag som udvikler.

Ifølge Aapo Markkanen skal man dog ikke regne med uden videre at kunne spinde guld på Internet of Things, fordi det kræver nogle helt nye kompetencer at gøre en prototype til et kommercielt bæredygtigt produkt.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Sådan spinder du guld på Internet of Things

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-supporter til Djurslands Bank

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Management i frontlinjen hos PET

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job