Google Docs smidt ud af svenske skoler

Heller ikke i Sverige har Google Docs medvind, når det handler om at få brugere i det offentlige. Her har den svenske Datainspektion igen stoppet en aftale med Google og en skole. Denne gang i Malmø.

Artikel top billede

Den svenske Datainspektion har stoppet en aftale mellem Google og skolerne i Malmø.

Skolerne i Malmø var ellers klar til at hoppe over på Googles online-skriveprogram.

Men Datainspektionen, som håndhæver de svenske borgeres ret til privatliv på internettet, mener, at aftalen bryder svenske regler om persondatahåndtering, og derfor må aftalen med Googles skytjeneste enten ændres eller stoppes helt.

"Skolens udvalg har gjort et grundigt og godt stykke forarbejde i sin kontrol af loven med Google, men der er stadig fejl i kontrakten, som skal løses inden en aftale," siger Datainspektionens advokat Ingela Alverfors i en pressemeddelelse.

Googles ret til information
Kritikken fra den svenske datamyndighed er især rettet mod det kontraktmæssige vilkår for, hvordan Google må anvende de personlige oplysninger, som skolen måtte lagre i skytjenesten Google Apps for Education.

"Det er vigtigt, at kontrakterne er klare, udførlige og ikke er til fortolkning," skriver Datainspektionen i sin rapport, og påpeger, at Malmøs kontrakt med Google på dette punkt er uklar og vanskelig at forstå.

Sidste år blev en skole i Sollentuna ved Stockholm stoppet, da den forsøgte at lave en lignende aftale.

Også andre skoler rundt om i Sverige har måttet bide i det sure æble. Dog har Göteborg kommune kunnet gennemføre aftaler med Google, da denne kommunes aftaler er mere udførlige omkring netop videregivelse af information.

I Danmark prøvede Odense Kommune igennem flere år at få en aftale med Google, men opgav til sidst, da det ikke var muligt at få gennemført en såkaldt "databehandleraftale", der lever op til lovgivningen på området.

Danske forældre er bekymrede
Googles absolutte levebrød er information om selskabets brugere, som så kan bruge til at målrette reklamer.

Men når brugerne pludselig bliver skoleelever, kan det godt give nervøse træk ved forældrenes øjne. Det viser en undersøgelse fra Epinion, bestilt af Microsoft, i hvert fald.

Her svarede 26 procent af de adspurgte forældre, at de var nervøse for, hvordan de firmaer, der leverer tjenester til brug i folkeskolen, håndterer deres børns data.

Op imod 53 procent af de adspurgte mente samtidig, at det ikke er okay, at selvsamme it-firmaer bør have lov til at anvende disse data kommercielt.

I aftalen fra Göteborg, hvor Google Apps for Education blev godkendt, lover Google blandt andet, at alle data vil være fuldstændig slettet fra Googles skytjenester inden 180 dage, og at data på intet tidspunkt må blive brugt til andet end det, som er aftalt med Göteborg kommune.

Læs også:

Google Apps-gennembrud: Ny aftale kan få stor betydning

Stor cloud-test: Office 365 versus Google Apps i 2014

Nej til Google Apps igen: Kommune må ikke gå i skyen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job