Nokia betalte løsesum til kriminelle: De ville offentliggøre kildekode

Kriminelle ville offentliggøre kildekoden til Nokias mobil-styresystem - så finnerne endte med at betale løsesum.

Artikel top billede

N95 var en af Nokias meget populære Symbian-telefoner, før iPhone og Android ødelagde Symbian-platformens fremtid.

I dag trækker de fleste lidt på smilebåndet, hvis styresystemet Symbian bliver nævnt.

Det er ikke længere et system, der regnes for noget på smartphone-markedet, hvor scenen i dag er indtaget af Android, iOS og Windows Phone.

Men sådan har det ikke altid været, og faktisk skal vi ikke ret mange år tilbage, før det var Nokia, der var kongen - og Symbian var en platform, der havde en høj værdi. 

Nyhedsbureauet Reuters skriver, at den finske udgave af tv-stationen MTV har afsløret, at Nokia betalte "adskillige millioner euro" til kriminelle, der truede med at offentliggøre kildekoden til en del af Symbian for omkring seks år siden.

Det har været omkring 2007-2008, da Symbian endnu var verdens største smartphone-styresystem, og hele iPhone-bølgen kun lige var begyndt.

I 2007 havde Symbian ifølge IDC en global markedsandel på 64,9 procent. 

Afleverede pengene på en parkeringsplads

Politiet bekræfter over for Reuters, at de efterforsker en sag om afpresning, mens Nokia, der nu ejes af Microsoft, ikke har kommenteret på historien.

Ifølge MTV fik afpresserne adgang til krypteringsnøglen til en del af Symbian og truede herefter med at offentliggøre kildekoden.

Nokia gik herefter til politiet, og det hele endte med, at pengene blev afleveret til de kriminelle på en parkeringsplads et sted i det centrale Finland.

Det paradoksale ved historien om afpresning er, at det hurtigt skulle vise sig, at Symbian var et dødt styresystem, og at fremtiden i stedet skulle tilhøre andre platforme.

Nokia holdt dog stædigt fast i Symbian-projektet i yderligere et par år - og gjorde det blandt andet til open soource - før Stephen Elop som ny CEO traf beslutningen om at satse på Windows Phone i stedet for Symbian.

Læs også

Kæmpe strategi-skift: Nu satser Nokia på Android-platformen

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Nokias fremtid afhænger af en åben Symbian-platform

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S