Microsoft træffer vigtig beslutning med Internet Explorer

Udviklerne skal i langt højere grad være med undervejs i udviklingen af nye versioner af Internet Explorer. Se her, hvordan Microsoft vil sikre det.

Artikel top billede

Developers, developers, developers!

Sådan råbte og skreg nu forhenværende Microsoft-topchef Steve Ballmer engang i en tale til nogle tusinde softwareudviklere.

Og selv om Ballmer såmænd nok var seriøs nok med sit budskab, har Microsoft stadig et stykke arbejde at gøre, når det drejer sig om at få udviklerne til at bruge deres kostbare tid på bestemte Microsoft-teknologier.

Et eksempel er browseren Internet Explorer, der i dag er overhalet af Googles Chrome som verdens mest anvendte browser.

Nu forsøger Microsoft med en ny Internet Explorer Developer Channel at styrke opmærksomheden på IE fra udviklernes side.

"Developer Channel tilbyder dig en version af browseren, så du kan udforske og teste kommende funktioner og understøttelsen af web-standarder, der er under udvikling," skriver Microsoft selv.

Derfor er det en god idé

IE-tiltaget bliver vel modtaget af blandt andre IDC-analytiker Al Hilwa.

"Markedet har ændret sig, og IE sætter nu ikke længere browser-agendaen," udtaler han til vores amerikanske søstermedie cio.com.

"Så alt hvad de gør for at holde liv i økosystemet og holde en kvalitet på sider og apps, der fungerer med IE, er godt for alle."

Microsoft er dog ikke ene om at tilbyde den slags indsigt i nye browser-teknologier og -funktioner til udviklerne.

Både Google og Mozilla har samme tilgang til at forsøge at vinde udviklernes gunst.

Al Hilwa udtaler til cio.com, at ikke mindst indsigten i HTML5 bør være i fokus hos browser-leverandørerne.

"Det er så bredt og udvider sig så meget, at det faktisk er umuligt at implementere alt i HTML5, så browser-leverandørerne udvælger de stykker, som de ønsker at implementere," lyder det fra IDC-analytikeren.

I den seneste opgørelse over browsernes markedsandele fra statistikfirmaet Statcounter har Chrome på førstepladsen en markedsandel på 45,6 procent.

IE har 20,78 procent, og Firefox har 18,72 procent.

Det er kun få år siden, at Internet Explorer var den klart mest dominerende browser.

Læs også:

Microsoft lapper 57 huller i Internet Explorer

The missing link i app stores: HVordan hindrer vi det totale kaos

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S