Ombudsmanden: Alt for mange it-baserede fejl i det offentlige

Den offentlige forvaltning er for ringe på grund af it-fejl, mener ombudsmanden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Der sker alt for mange it-fejl i det offentlige, og det rammer forvaltningen af sagerne.

Sådan lyder det fra ombudsmand Jørgen Steen Sørensen, der overfor magasinet Kommunen kræver, at Finansministeriet tager affære.

"Det er blevet konstateret, at offentlige it-løsninger ikke har været indrettet i overensstemmelse med relevante forvaltningsmæssige krav," skriver ombudsmanden ifølge Kommunen i en henvendelse til finansministeriet, KL og Danske Regioner.

Her gør han desuden opmærksom på, at reglerne for det offentlige sagsbehandling gælder uanset om den foregår digitalt eller manuelt.

Magasinet Kommunen skriver, at det i flere tilfælde har været galt med ikke mindst de kommunale it-systemer.

I et eksempel kunne Gentofte Kommune ikke rekonstruere pensionsmeddelelser til en pensionist, mens der i et andet eksempel kunne ændres i kommunens officielle dokument, fordi det var udsendt i Word-format, som alle modtagere kan gå ind og rette i.

Finansministeriet skal inden 1. september aflevere en redegørelse til ombudsmanden.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo