Ombudsmanden: Alt for mange it-baserede fejl i det offentlige

Den offentlige forvaltning er for ringe på grund af it-fejl, mener ombudsmanden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Der sker alt for mange it-fejl i det offentlige, og det rammer forvaltningen af sagerne.

Sådan lyder det fra ombudsmand Jørgen Steen Sørensen, der overfor magasinet Kommunen kræver, at Finansministeriet tager affære.

"Det er blevet konstateret, at offentlige it-løsninger ikke har været indrettet i overensstemmelse med relevante forvaltningsmæssige krav," skriver ombudsmanden ifølge Kommunen i en henvendelse til finansministeriet, KL og Danske Regioner.

Her gør han desuden opmærksom på, at reglerne for det offentlige sagsbehandling gælder uanset om den foregår digitalt eller manuelt.

Magasinet Kommunen skriver, at det i flere tilfælde har været galt med ikke mindst de kommunale it-systemer.

I et eksempel kunne Gentofte Kommune ikke rekonstruere pensionsmeddelelser til en pensionist, mens der i et andet eksempel kunne ændres i kommunens officielle dokument, fordi det var udsendt i Word-format, som alle modtagere kan gå ind og rette i.

Finansministeriet skal inden 1. september aflevere en redegørelse til ombudsmanden.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S