Dansk direktør: Derfor har vi solgt vores firma til Canon

Interview: Direktør efter kæmpe-salg: Derfor har vi solgt vores firma til Canon.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Soren Hytting)

Interview: Danske Milestone Systems blev for ganske kort tid siden købt af kamera- og printervirksomheden Canon. 

Læs også: Canon køber dansk succesvirksomhed med 389 ansatte

Det Brøndby-baserede firma leverer en åben software-platform, der anvendes til videoovervågning.

Milestone Systems kunne i 2013 iføre sig den gule førertrøje i kategorien sikkerheds-software i Computerworlds top-100 kategori.

Det kan du læse om her.

Milestones administrerende direktør, Lars Thingaard, vil ikke stille op til mundtligt interview i Computerworld, men vil gerne besvare spørgsmål per mail, meddeler han.

Her kommer hans mail-svar på vores spørgsmål.

Hvorfor har I solgt?

"Vi har solgt Milestone Systems, fordi vi vurderer, at dette skridt vil løfte vores forretning og vores support til vores partnere op på et nyt niveau. Med salget vil Milestone kunne udvide sin globale tilstedeværelse via Canons forretnings- og kundekanaler, og det vil vores partnere få glæde af.

De to virksomheder vil kunne accelerere begge forretninger gennem udvikling af nye produkter og erobring af nye markeder. Desuden vil vi på længere sigt kunne udnytte Canons stærke position på consumer-markedet, og vi vil med salget kunne få lettere adgang til dette marked."

Computerworld talte med jer for et år siden og i den forbindelse var en børsnotering på tale. Hvorfor gik i ikke den vej?

"Det er rigtigt, at vi har overvejet mulighederne for en børsnotering. Vi har valgt denne vej i stedet, da vi ser den som mere gavnlig for vores forretning og vores partnere på lang sigt."

I samme interview sagde du også, at I var meget optaget af at passe på jeres virksomhed. Kan I stadig gøre det med en ny ejer?

"Milestones succes bygger på en åben platform-strategi, der kan skræddersyes til de forskellige segmenter, på vores stærke partnerskaber og på en helt særlig iværksætterånd. Canon forstår, at det er nøglen til vores succes og vil derfor give os de bedste betingelser for, at Milestone kan udvikle sig i den rigtige retning inden for disse parametre.

Det er også grunden til, at vi fortsætter som et uafhængigt selskab i Canon-koncernen, hvor vi fortsat vil have fokus på at skabe produkter, der forbedrer virksomheders performance og øger sikkerheden. Så ja, vi bliver ved med at arbejde i den Milestone-ånd, som er grundlaget for vores succes og som er en stærk del af virksomhedens dna."

Hvor meget løber sådan et salg op i? Bliver i lidt, mellem eller meget rige?

"Prisen er et fortroligt anliggende mellem de to parter og vil ikke blive oplyst."

Vil der ske ændringer med virksomheden i forbindelse med salget?

"Det er ingen planer om at ændre på virksomhedens struktur. Milestone fortsætter som et uafhængigt selskab inden for Canon-koncernen. Vores succesfulde åben platform-forretningsmodel er uhyre vigtig for selskabets fortsatte succes, og Milestone vil derfor fortsætte med at tilbyde åben platformsløsninger til markedet.

Canon støtter fuldt ud denne strategi og anerkender også Milestones stærke partnerskaber som en betydningsfuld konkurrencefordel for virksomheden."

Hvad bliver din nye position/opgave?

"Jeg fortsætter som administrerende direktør for selskabet og er fuldt ud committed til fortsat at drive Milestone fremad i den ånd, som virksomheden er blevet skabt i," fortæller Lars Thinggaard.

Læs også:

Sådan fik dansk it-firma succes i USA

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job