Google: En revolution inden for web-design på vej - se den her

Google er vældig begejstret for ny programmerings-model, som alle udviklere vil kunne anvende. Det er 'en ny verden' med enorme muligheder, mener selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det skal være slut med at tumle med kodelinier og algoritmer, når man opbygger nye webapplikationer.

Det mener Google, der for alvor slår på tromme for en ny programmerings-model, der skal gøre det markant enklere selv at skrive nye web-applikationer.

Ideen er, at brugerne selv via en samling byggeklodser skal kunne sammensætte sine egne webapplikationer.

Værktøjskassen med de mange byggeklodser bygger på Web Components, der er en W3C-standard.

Ifølge selskabet er standarden vigtig, fordi den "introducerer en ny verden, hvor komponenter fra forskellige leverandører kan fungere sammen på samme side."

Googles eget bibliotek hedder Polymer, som ifølge Google sigter efter at gøre det nemmere at anvende Web Components som et sammenhængende system.

Ideen med Polymer ligner meget ideen bag blandt andet Java Enterprise Edition og Microsoft .Net, der ligeledes kan anvendes af udviklere til at dele komponenter og hurtigt bygge applikationer ved hjælp af andres kode.

Hundredetusinder af byggeklodser

Lykkes projektet, vil det betyde, at der vil være hundredetusindvis af mulige byggeklodser fra et hav af forskellige leverandører til rådighed for udviklerne, der skal i gang med at bygge en web-applikation.

Web Components har eksisteret siden 2010, men det er først nu, at udbredelsen er begyndt at tage fart.

Eksempelvis bliver Googles kommende browser, Chrome 36, den første browser, der kommer til at understøtte Web Components, når den lanceres om nogle uger.

Også Mozilla har indlemmet en række funktioner for at understøtte Web Components, ligesom Apple og Microsoft angiveligt er i gang med at overveje, om deres browsere skal understøtte Web Components i fremtiden.

Google har testet Web Component på sine egne sites i mindre målestok.

Eksempler på Google-sites, der er bygget med components, er
Polymer-sitet samt Googles Chrome-status-site.

Også Chrome OS i Googles Chromebooks anvender Web Components i løsningens virtuelle tastatur og mediaplayer.

Du kan finde registre, hvor udviklerne kan anvende og oploade deres components, på blandt andet Custom Elements, Component Kitchen og WebComponents.

Læs også:

Millioner af Android-apps på vej til din Chromebook

Er Google ved at miste interessen for disse store projekter (som vi har glædet os til)?

Slut med at taste passwords hele tiden: Sådan får du fremover adgang til Google

Galleri: Her er Googles nyheder - er på vej til dig.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S