Ny teknologi giver større og hurtigere SSD-diske fra Samsung

Samsung lancerer en ny SSD-harddisk med navnet 850 PRO. Og med vertikal cellestruktur i lagringsenheden lover Samsung højere hastigheder.

Artikel top billede

Seoul, Korea: Samsung lancerer i dag deres nye 850 PRO SSD-harddisk, som med en anderledes opbygning af cellerne i lagringen kommer med en række forbedringer.

Det fortalte Samsung til Computerworld ved deres årlige SSD Summit i Seoul, Korea.

Samsung er en af de store spillere på SSD-markedet. Og det er et hastigt voksende marked. Ifølge de nyeste tal fra analyseinstitutet Gartner forventer man, at omsætningen på SSD-diske på verdensplan stiger til 14,5 milliarder dollar i 2014 - en vækst fra 11 milliarder i 2013. Gartner forudser desuden, at markedet vil ramme 23,5 milliarder dollar i 2017. 

Samsungs nye disk er baseret på V-NAND teknologi. Hvor NAND er den specifikke teknologi ved lagring, ændrer 3D V-NAND på den måde, som lagringscellene er opbevaret.

Det nye er at placere lagringscellerne i en vertikal opbygning - derfor også navnet 3D V-NAND - hvilket ifølge Samsung skulle give bedre effektivitet og hastigheder.

"Med teknologien i 850 PRO introducerer Samsung den næste evolution i SSD-teknlogien. En teknologi, som virkelig vil fremme, hvad SD'en kan yde," forklarer Unsoo Kim, vicedirektør hos Samsungs marketing team.

Bedre ydeevne, lavere forbrug

Det har ellers tidligere været svært at forbedre SSD-diske synderligt. Jo mindre cellerne i SSD'en kan laves, jo mere kan der spares i produktion samtidig med, at det bliver mere effektivt. Men der er altid en grænse, hvor det bliver dyrere at gøre noget mindre, og det derfor ikke længere giver forretningsmæssig mening. 

På Samsungs nye 3D V-NAND SSD-harddiske har Samsung udnyttet en vertikal cellestruktur, hvilket udnytter NAND-teknologien bedre og resulterer i bedre ydeevne og et mindre energiforbrug.

Normalt skal man jo tage producenternes salgstaler med et gran salt, men flere udenlandske journalister, som her i Korea allerede har haft hænderne i den nye harddisk fra Samsung, roser de nye diske.

SSD-diskens nye interne design skulle ifølge Samsung betyde, at læsehastigheden kommer op på 550 megabyte per sekund og skrivehastigheden op på hele 520 megabyte per sekund. Begge dele med SATA III-interface.

850 Pro kommer i 128 gigabyte, 256 gigabyte, 512 gigabyte og 1 terabyte størrelser i løbet af juli. Prisen er endnu ikke kendt.

Der er selvfølgelig en test af Samsungs 850 PRO harddisk på vej her på Computerworld.

Læs også: 

Test: 512 gigabyte SSD-drev med speederen i bund

Harddisk-ekspert: SSD-disken går en meget hård fremtid i møde

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS