Ny teknologi giver større og hurtigere SSD-diske fra Samsung

Samsung lancerer en ny SSD-harddisk med navnet 850 PRO. Og med vertikal cellestruktur i lagringsenheden lover Samsung højere hastigheder.

Artikel top billede

Seoul, Korea: Samsung lancerer i dag deres nye 850 PRO SSD-harddisk, som med en anderledes opbygning af cellerne i lagringen kommer med en række forbedringer.

Det fortalte Samsung til Computerworld ved deres årlige SSD Summit i Seoul, Korea.

Samsung er en af de store spillere på SSD-markedet. Og det er et hastigt voksende marked. Ifølge de nyeste tal fra analyseinstitutet Gartner forventer man, at omsætningen på SSD-diske på verdensplan stiger til 14,5 milliarder dollar i 2014 - en vækst fra 11 milliarder i 2013. Gartner forudser desuden, at markedet vil ramme 23,5 milliarder dollar i 2017. 

Samsungs nye disk er baseret på V-NAND teknologi. Hvor NAND er den specifikke teknologi ved lagring, ændrer 3D V-NAND på den måde, som lagringscellene er opbevaret.

Det nye er at placere lagringscellerne i en vertikal opbygning - derfor også navnet 3D V-NAND - hvilket ifølge Samsung skulle give bedre effektivitet og hastigheder.

"Med teknologien i 850 PRO introducerer Samsung den næste evolution i SSD-teknlogien. En teknologi, som virkelig vil fremme, hvad SD'en kan yde," forklarer Unsoo Kim, vicedirektør hos Samsungs marketing team.

Bedre ydeevne, lavere forbrug

Det har ellers tidligere været svært at forbedre SSD-diske synderligt. Jo mindre cellerne i SSD'en kan laves, jo mere kan der spares i produktion samtidig med, at det bliver mere effektivt. Men der er altid en grænse, hvor det bliver dyrere at gøre noget mindre, og det derfor ikke længere giver forretningsmæssig mening. 

På Samsungs nye 3D V-NAND SSD-harddiske har Samsung udnyttet en vertikal cellestruktur, hvilket udnytter NAND-teknologien bedre og resulterer i bedre ydeevne og et mindre energiforbrug.

Normalt skal man jo tage producenternes salgstaler med et gran salt, men flere udenlandske journalister, som her i Korea allerede har haft hænderne i den nye harddisk fra Samsung, roser de nye diske.

SSD-diskens nye interne design skulle ifølge Samsung betyde, at læsehastigheden kommer op på 550 megabyte per sekund og skrivehastigheden op på hele 520 megabyte per sekund. Begge dele med SATA III-interface.

850 Pro kommer i 128 gigabyte, 256 gigabyte, 512 gigabyte og 1 terabyte størrelser i løbet af juli. Prisen er endnu ikke kendt.

Der er selvfølgelig en test af Samsungs 850 PRO harddisk på vej her på Computerworld.

Læs også: 

Test: 512 gigabyte SSD-drev med speederen i bund

Harddisk-ekspert: SSD-disken går en meget hård fremtid i møde

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S