Her er Microsofts planer med 'Windows 9'

Microsofts næste Windows-version er udset til at blive ganske anderledes end den noget haltende Windows 8-serie. Læs her, hvad du kan forvente af Microsofts næste operativsystem, som er her om mindre et år.

Artikel top billede

Mens operativsystemet Windows 8 stadig kæmper for at vinde markedsandele, arbejder producentren Microsoft på livet løs på sit næste styresystem med kodenavnet 'Threshold'.

Endnu er det usikkert, om systemet får det logiske navn Windows 9, men det skulle være ganske sikkert, at Windows-fabrikkens næste styresystem skulle komme om et lille års tid i foråret 2015.

Det skriver ZDNet.

Kigger på hardwaren

Efter bastard-systemet Windows 8, hvor man prøvede at appellere til både pc- og tabletbrugere i ét hug, skulle 'Windows 9' blive introduceret med en masse funktioner, der især sætter desktopbrugerne med mus og tastatur i højsædet.

Samtidig vil Microsoft ifølge ZDNet fortsætte Windows 8.1-linjen med at tilpasse sit styresystem til brugernes hardware, så det kan se ganske forskelligt ud på forskellige typer af maskiner.

Eksempelvis vil en stationær eller bærbar pc have desktoppen som sit omdrejningspunkt, mens en hybrid-computer som eksempelvis Microsofts egen Surface-maskine vil kunne skifte mellem Metro-stilen, kendt fra Windows 8, og den velkendte desktop-indstilling, hvis der er tilsluttet keyboard.

Og selv om Thresholds telefon/tablet-indstilling ikke vil have et traditionel desktop-miljø, vil de stadig supportere de desktop-baserede apps, bekræfter kilder over for ZDNet.

Derudover vil Startmenuen - eller rettere en 'mini start menu' - også blive introduceret til tablet-versionen af Threshold, som måske i sidste ende kommer til at hedde Windows 9.

Kommer en version om lidt

Inden Microsofts næste styresystem skal ud og sælge i butikkerne, forventes det, at der kommer en (public preview) version af Threshold til efteråret, som kan testes af.

I første omgang håber Microsoft, at Windows 7-brugere vil hoppe over på Service Pack 1, og Windows 8-brugere opdaterer til 8.1-versionen for ultimativt at kunne få dem bugseret over på Threshold, når det kommer til salg.

Hvis det ellers bliver nødvendigt at købe - for ZDNets kilder fortæller, at Windows Threshold kan blive en gratis opdatering til Windows 8.1-brugere og måske endda Windows 7 Service Pack 1-brugere.

Samtidig skulle det være en kendsgerning, at Microsoft fremadrettet ikke længere satser på Windows 8.x, men fokuserer i stedet på at distancere sig fra 8-serien, der af onde tunger er blevet kaldt Microsofts Vista 2.0-projekt.

Læs også: 
Ingen i nærheden: Her er verdens mest udbredte styresystem

Guide: Sådan får du Windows 8 til at ligne Windows 7

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Migration Manager til SIT Cloud

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S