Guide: Sådan får du Windows 8 til at ligne Windows 7

Windows 8 kom med mange forbedringer af det allerede gode og stabile Windows 7, men samtidig kom der også en tabletoverflade, som mange ikke er glade for - specielt på desktop computere. Læs her hvordan du får en Windows 8, der opfører sig mere som Windows 7.

Artikel top billede

Det er længe siden, at et styresystem har delt vandene så meget som Windows 8. Windows 8 kom med mange gode opdateringer og tweaks i forhold til forgængeren Windows 7, der betyder, at Windows 8 er mere stabil og hurtig.

Men samtidig kom Microsoft som bekendt med "Modern UI"-overfladen, som mildt sagt har været direkte hadet af mange brugere.

Men er man en af dem, som enten har købt Windows 8, eller har købt en maskine, hvor det er installeret, så kan du med et par tricks få det til at ligne og opføre sig som Windows 7.

Start direkte på skrivebordet
Er man anti-8-person, så vil man for alt i verden undgå den nye startmenu, som består af store overskuelige, firkantede ikoner. Det fungerer rigtig godt til touch, men knap så godt med mus og tastatur.

Når man booter ens computer, starter det altid op i startmenuen, men med et par flueben kan du ændre det til, at computeren booter til skrivebordet.

Højreklik på processlinjen i bunden af skrivebordet, og tryk 'egenskaber'. Tryk herefter på 'Navigation' og sæt et flueben i "Gå direkte til skrivebordet i stedet for Start, når jeg lukker på(...)". Derefter vil du gå direkte til skrivebordet, efter at du har skrevet din kode ind.

Slut med "Hotcorners"
Samme sted slukker du også for Windows 8's såkaldte 'hot corners'. Specielt det venstre hotcorner kan være irriterende, hvis man skal ramme 'filer' ikonet i Word eller lignende, så slå de to felter fra i den øverste del af menuen.

Af-Bingificer Internet Explorer
Man kan som altid hente sine egne browsere til Windows 8, men Microsoft har rent faktisk gjort et ganske okay stykke arbejde i Internet Explorer, som ikke er lige så langsomt og trægt som tidligere versioner.

Men det er Microsofts egen søgemaskine Bing, som bruges som standard i Internet Explorer, hvis man bare skriver søgeordene i adressefeltet. Er man mere til Google, så kan man nemt få Google - eller andre søgemaskiner - som standardsøgefelt.

Tryk på forstørrelsesglasset i adressefeltet, og tryk derefter på tilføj i menuen, der kommer ned. I Microsofts iegallery kan du under tilføjelsesprogrammer finde Google som søgemaskine. Når du vælger den, skal du samtidig trykke ja til, at den skal være din standardsøgemaskine.

Vælg desktopvenlige standardprogrammer

Det sker så ofte: Man tager sin USB frem og sætter den i sin computer, hvor man skal se et par billeder, en kort film og lytte til en sang.

Men ak! Ved hver eneste fil åbner en 'Modern UI'-app som skal vise filen.

Ønsker du ikke dette, skal du rette standardprogrammerne til. Det gør du ved at trykke 'Windows-tast' og skrive "Standardindstillinger for app", hvor du så kan vælge standardprogrammer for de mest brugte programmer.

Du kan også finde en menu med flere filer under "Standardprogrammer".

Installer en ny startknap
Den største 'fejl' ved Windows 8, hvis man holder mere af Windows 7, er startmenuen. Med Windows 8.1 forsøgte Microsoft at gøre kritikerne glade ved at give dem en startknap.... Som fører over til det, som kritikerne ikke kan lide.

Vil du gerne undgå startmenuen, kan du med god mening installere en alternativ startknap med tilhørende startmenu. Der er mange om buddet, men Classic Shell bruges af mange.

Brug 'Modern UI' apps på skrivebordet
Nogle af Microsofts 'Modern UI'-apps er faktisk ganske udmærkede. Skal man ikke have en kompliceret mailklient er den indbyggede mailklient i Windows 8 ganske udmærket, og også systemets kalender er ganske fin.

Der findes et rimelig smart program kaldet ModernMix, der gør, at du kan bruge 'Modern UI'-apps ude på skrivebordet som var de normale programmer.

Modern Mix koster cirka 30 kroner, men kan prøves gratis i en måned.

Der findes uendelig mange tweaks og tricks til at få Windows til at opføre sig, som vi gerne vil. Hvad har du gjort for at få Windows 8 til at se ud som Windows 7?

Læs også: Ni særlige apps der bare fungerer perfekt i Windows 8

Læs også: Dansk top-CIO: Derfor satser vi på Windows 8.1

Læs også: Dur ikke længere: Microsoft klar med ny Windows Store

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job