TDC-ejere scorer kassen på opkøbsrygter: Er TDC til salg?

TDC-aktien stiger på udsigten til, at TDC kan blive del af konsolideringsbølge i den europæiske telesektor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC's ejere står til at score en ganske solid gevinst på rygter om, at der er en stor konsolideringsbølge på vej i den europæiske telesektor.

Siden december er TDC-aktien steget støt, og den er i de seneste uger steget til omkring 56 kroner, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Det seneste stigning skyldes ifølge avisen, at TDC i næste måned udbetaler godt 1,2 milliarder kroner til de omkring 46.000 aktionærer.

Samtidig spekuleres der ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten i, at der er opkøb og fusioner på vej i stor stil blandt de europæiske telefirmaer.

"TDC er et oplagt emne til at blive opslugt af Telenor eller Teliasonera. Det er ganske vist spekulationer, men jeg tror ikke, at vi vil se et selvstændigt TDC om tre år," siger aktieanalytiker i Alm. Brand Markets Michael Friis Jørgensen til Morgenavisen Jyllands-Posten.

De fem kapitalfonde, der i 2005 overtog TDC, har siden 2010 gradvist solgt ud af deres beholdning af TDC-aktier.

Det kan du læse mere om her Få forklaringen: Derfor sælger TDC-ejerne ud af aktierne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS