TDC-ejere scorer kassen på opkøbsrygter: Er TDC til salg?

TDC-aktien stiger på udsigten til, at TDC kan blive del af konsolideringsbølge i den europæiske telesektor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC's ejere står til at score en ganske solid gevinst på rygter om, at der er en stor konsolideringsbølge på vej i den europæiske telesektor.

Siden december er TDC-aktien steget støt, og den er i de seneste uger steget til omkring 56 kroner, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Det seneste stigning skyldes ifølge avisen, at TDC i næste måned udbetaler godt 1,2 milliarder kroner til de omkring 46.000 aktionærer.

Samtidig spekuleres der ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten i, at der er opkøb og fusioner på vej i stor stil blandt de europæiske telefirmaer.

"TDC er et oplagt emne til at blive opslugt af Telenor eller Teliasonera. Det er ganske vist spekulationer, men jeg tror ikke, at vi vil se et selvstændigt TDC om tre år," siger aktieanalytiker i Alm. Brand Markets Michael Friis Jørgensen til Morgenavisen Jyllands-Posten.

De fem kapitalfonde, der i 2005 overtog TDC, har siden 2010 gradvist solgt ud af deres beholdning af TDC-aktier.

Det kan du læse mere om her Få forklaringen: Derfor sælger TDC-ejerne ud af aktierne.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS