TDC-ejere scorer kassen på opkøbsrygter: Er TDC til salg?

TDC-aktien stiger på udsigten til, at TDC kan blive del af konsolideringsbølge i den europæiske telesektor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC's ejere står til at score en ganske solid gevinst på rygter om, at der er en stor konsolideringsbølge på vej i den europæiske telesektor.

Siden december er TDC-aktien steget støt, og den er i de seneste uger steget til omkring 56 kroner, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Det seneste stigning skyldes ifølge avisen, at TDC i næste måned udbetaler godt 1,2 milliarder kroner til de omkring 46.000 aktionærer.

Samtidig spekuleres der ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten i, at der er opkøb og fusioner på vej i stor stil blandt de europæiske telefirmaer.

"TDC er et oplagt emne til at blive opslugt af Telenor eller Teliasonera. Det er ganske vist spekulationer, men jeg tror ikke, at vi vil se et selvstændigt TDC om tre år," siger aktieanalytiker i Alm. Brand Markets Michael Friis Jørgensen til Morgenavisen Jyllands-Posten.

De fem kapitalfonde, der i 2005 overtog TDC, har siden 2010 gradvist solgt ud af deres beholdning af TDC-aktier.

Det kan du læse mere om her Få forklaringen: Derfor sælger TDC-ejerne ud af aktierne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job