Få forklaringen: Derfor sælger TDC-ejerne ud af aktierne

TDC's ejere sælger ud af aktierne kort efter selskabets seneste strategiudmelding. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
TDC-ejere sælger ud: Stor luns af selskabet skal sælges

ATP: Kapitalfondene har gjort det godt med TDC

Tidligere onsdag viste det sig, at TDC's storaktionær NTC, der har en række kapitalfonde bag sig, for anden gang i år sælger ud af aktiebeholdningen i den danske telekoncern.

NTC har sat 80 millioner aktier til salg, hvilket svarer til 9,7 procent af selskabet. Altså en væsentlig luns, der bringer NTC's aktieandel i selskabet ned fra 43,3 procent til cirka 33 procent.

Ifølge Poul Jessen, analytiker fra Danske Bank Markets er kapitalfondenes salg af TDC-aktierne helt naturligt.

Lang tid for kapitalfonde

Først og fremmest har kapitalfondene til februar ejet aktierne i syv år, hvilket er relativt lang tid for kapitalfonde, der er kendetegnet ved at operere ud fra devisen: køb, effektiviser og sælg videre med fortjeneste inden for typisk en femårig periode.

"Kapitalfonde er per definition ikke evighedsinvestorer, og deres resterende 34 procent skal også sælges på et tidspunkt, da de skal videre til andre projekter. Var det muligt, ville de hellere end gerne have solgt alle aktierne i dag," lyder det fra Poul Ernst Jessen.

Hvorfor det ikke er muligt at sælge dem alle i dag, skyldes ganske simpelt manglende efterspørgsel.

"NTC har i alt for cirka 13 milliarder kroner i TDC-aktier, og du kan ikke finde en investor, der vil købe i ét hug. Derfor må de sælge i flere omgange," siger han og tilføjer, at det er tredje gang, at NTC sælger ud i aktiebeholdningen.

Sidste gang var i februar, da NTC ligeledes solgte 80 millioner aktier. Dengang var prisen 5,5 milliarder, mens de med den nuværende aktiekurs "kun" får cirka 3,1 milliarder kroner for aktierne.

NTC, der står for Nordic Telephone Company, er en sammenslutning af kapitalfondene Blackstone Group, Kohlberg Kravis Roberts, Permire Advisers, Apax Partners og Providence Equity Partners.

Salget af aktierne kommer ikke mere end tre uger efter, at TDC lancerede en ny strategikurs.

Den nye kurs indebærer blandt andet et øget fokus på samlede løsninger og trecifrede millioninvesteringer i infrastruktur, foruden sammenlægningen af en række brands som M1 og Fullrate foruden Onfone og Yousee.

Læs mere om det her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse