Facebook investerer milliarder i svensk datacenter

Facebooks enorme datacenter i Luleå er en økonomisk saltvandsinsprøjtning i milliardklassen for samfundet tæt på polarcirklen.

Artikel top billede

Den nordlige placering tæt på polarcirklen betyder, at anlægget kan luftkøles i vinterhalvåret. I følge Facebook betyder det, at anlægget er 38 procent mere effektivt end resten af branchen.

Luleå, en nordsvensk kommune og en by med omtrent 50.000 indbyggere, huser også Facebooks første europæiske datacenter, som blev indviet sidste sommer. Nu har Boston Consulting Group så på vegne af Facebook regnet ud, hvilken økonomisk betydning det har - og får - for byen. Og det er ikke småting.

Fra 2011 til 2013, da første del af datacenteret blev bygget, gav det 900 job. Direkte og indirekte var der tale om en økonomisk påvirkning til 3,5 milliarder svenske kroner.

Siden har driften af centeret givet indtægter til lokalområdet, men det stopper ikke her, for datacenteret skal udbygges, så det bliver mere end dobbelt så stort - 84.000 kvadratmeter. Det skal efter planen være færdigt i 2016 og stå klar til drift i 2017.

Samlet set regner Boston Consulting Group med, at den økonomiske betydning frem til 2020 kan opgøres til ni milliarder svenske kroner og 2.200 job. Alene driften giver job til 110 personer.

En terawatttime om året

Når det hele er i drift samtidigt, vil anlægget bruge en terawattime om året. Til sammenligning bruger hele den svenske industri tilsammen 55 terawattimer

Den nordlige placering tæt på polarcirklen betyder, at anlægget kan luftkøles i vinterhalvåret. Ifølge Facebook betyder det, at anlægget er 38 procent mere effektivt end resten af branchen med et såkaldt PUE-tal på omkring 1,06.

Power usage effectiveness (PUE) er et udtryk for et datacenters samlede energiforbrug i forhold til det forbrug, datacenterets it-udstyr står for.

Datacenteret vil, når det er færdigt, bestå af tolv haller i tre bygninger. Hver bygning vil have en lagerkapacitet på tre exabyte.

Læs også:

Microsofts tophemmelige datacenter: Her gemmer vi dine data

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse