TDC sagsøger lille telefirma: Beskyldes for tyveri

TDC vil have ram på lille telefirma, der truer det store selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC trækker det lille telefirma Bluephone i retten med beskyldninger om, at det lille firma har stjålet og anvendt TDC's kundelister til at fremme sin egen forretning, skriver Børsen.

Bluephone, der har fem sælgere ansat, sælger teleløsninger for andre teleselskaber.

TDC mener, at Bluephones ejere, de tidligere TDC-ansatte Michael Hansen og Lars Papis, etablerede deres selskab, mens de stadig var ansat i TDC-callcenteret Telco.

Her sagde Lars Papis op, da TDC ville reducere hans løn og størrelsen på hans team, skriver Børsen.

"Jeg havde aldrig i min vildeste fantasi troet, at TDC ville prøve med alle kneb at lukke os ned. Det gør mig rigtigt ked af det," siger Lars Papis til Børsen.

TDC kræver fem millioner kroner af Bluephone, hvilket ifølge Lars Papis er nok til, at Bluephone må lukke, hvis det lille selskab taber sagen.

Avisen skriver, at TDC ifølge stævningen mener, at et stort antal kunder har droppet deres Yousee Mobil-abonnement til fordel for et selskab, som Bluephone samarbejder med.

TDC vil ikke over for Børsen kommentere sagen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

    Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job