Firefox i dyb nedtur: Mister brugere med stor hast

Firefox-browseren mister brugere og markedsandele i kritisk omfang. Se her, hvad der er galt.

Artikel top billede

Firefox samlede markedsandel på browsermarkedet til både computere og mobile enheder styrtdykker med et tempo, der gør situationen kritisk for browseren.

Det samme sker for Apples Safari-browser, der i den seneste måned pludselig har mistet massevis af brugere på ikke mindst desktop-siden.

Tallene kommer fra analysehuset Net Applications.

Ifølge målingerne lå Firefox's samlede markedsandel i juni på blot 12,9 procent.

Det er det laveste niveau, Firefox har ligget på i mange år.

Problemet for Firefox er mobilmarkedet. En voksende del af verdens samlede internetbrug sker nemlig på vores smartphones og tablet-computere, hvor Firefox trods flere forsøg fortsat ikke spiller nogen særlig rolle.

Ifølge Net Applications blev der anvendt en mobil-browser i 17,3 procent af de gange, hvor internettet er blevet besøgt i juni. Det er en stigning på hele 52 procent i løbet af det seneste år.

Firefox lancerede sidste år sin egen mobil-browser i forbindelse med lanceringen af Firefox OS, som du kan læse mere om her: Her er alt du skal vide om Firefox OS til smartphones

Den har imidlertid haft det svært i et marked, hvor andre browsere forlængst er blevet etableret som de dominerende.

Således har Firefox OS i øjeblikket en markedsandel på blot 0,7 procent af mobilmarkedet.

Også på desktop-området går det tilbage for Firefox, der ifølge tallene fra Net Applications for ottende måned i træk har mistet markedsandele og nu ligger på blot 15,4 procent.

Firefox er på desktop-markedet - hvor browseren ellers har sin force - i det seneste år gået hele 19 procent tilbage.

Og det bliver værre endnu.

For den søgemaskine-kontrakt, som selskabet bag Firefox, Mozilla, har med Google, udløber til november.

Denne aftale gør Googles søgemaskine til default-søgemaskinen i Firefox, og den har i flere år været den absolutte hovedindtægskilde for Mozilla med en anslået årlig betaling på omkring 1,4 milliarder kroner.

Dette beløb står til at blive betydeligt mindre ved en genforhandling, da Mozilla siden sommeren 2011 har mistet 43 procent af sine brugere.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S