Firefox i dyb nedtur: Mister brugere med stor hast

Firefox-browseren mister brugere og markedsandele i kritisk omfang. Se her, hvad der er galt.

Artikel top billede

Firefox samlede markedsandel på browsermarkedet til både computere og mobile enheder styrtdykker med et tempo, der gør situationen kritisk for browseren.

Det samme sker for Apples Safari-browser, der i den seneste måned pludselig har mistet massevis af brugere på ikke mindst desktop-siden.

Tallene kommer fra analysehuset Net Applications.

Ifølge målingerne lå Firefox's samlede markedsandel i juni på blot 12,9 procent.

Det er det laveste niveau, Firefox har ligget på i mange år.

Problemet for Firefox er mobilmarkedet. En voksende del af verdens samlede internetbrug sker nemlig på vores smartphones og tablet-computere, hvor Firefox trods flere forsøg fortsat ikke spiller nogen særlig rolle.

Ifølge Net Applications blev der anvendt en mobil-browser i 17,3 procent af de gange, hvor internettet er blevet besøgt i juni. Det er en stigning på hele 52 procent i løbet af det seneste år.

Firefox lancerede sidste år sin egen mobil-browser i forbindelse med lanceringen af Firefox OS, som du kan læse mere om her: Her er alt du skal vide om Firefox OS til smartphones

Den har imidlertid haft det svært i et marked, hvor andre browsere forlængst er blevet etableret som de dominerende.

Således har Firefox OS i øjeblikket en markedsandel på blot 0,7 procent af mobilmarkedet.

Også på desktop-området går det tilbage for Firefox, der ifølge tallene fra Net Applications for ottende måned i træk har mistet markedsandele og nu ligger på blot 15,4 procent.

Firefox er på desktop-markedet - hvor browseren ellers har sin force - i det seneste år gået hele 19 procent tilbage.

Og det bliver værre endnu.

For den søgemaskine-kontrakt, som selskabet bag Firefox, Mozilla, har med Google, udløber til november.

Denne aftale gør Googles søgemaskine til default-søgemaskinen i Firefox, og den har i flere år været den absolutte hovedindtægskilde for Mozilla med en anslået årlig betaling på omkring 1,4 milliarder kroner.

Dette beløb står til at blive betydeligt mindre ved en genforhandling, da Mozilla siden sommeren 2011 har mistet 43 procent af sine brugere.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS