Firefox i dyb nedtur: Mister brugere med stor hast

Firefox-browseren mister brugere og markedsandele i kritisk omfang. Se her, hvad der er galt.

Artikel top billede

Firefox samlede markedsandel på browsermarkedet til både computere og mobile enheder styrtdykker med et tempo, der gør situationen kritisk for browseren.

Det samme sker for Apples Safari-browser, der i den seneste måned pludselig har mistet massevis af brugere på ikke mindst desktop-siden.

Tallene kommer fra analysehuset Net Applications.

Ifølge målingerne lå Firefox's samlede markedsandel i juni på blot 12,9 procent.

Det er det laveste niveau, Firefox har ligget på i mange år.

Problemet for Firefox er mobilmarkedet. En voksende del af verdens samlede internetbrug sker nemlig på vores smartphones og tablet-computere, hvor Firefox trods flere forsøg fortsat ikke spiller nogen særlig rolle.

Ifølge Net Applications blev der anvendt en mobil-browser i 17,3 procent af de gange, hvor internettet er blevet besøgt i juni. Det er en stigning på hele 52 procent i løbet af det seneste år.

Firefox lancerede sidste år sin egen mobil-browser i forbindelse med lanceringen af Firefox OS, som du kan læse mere om her: Her er alt du skal vide om Firefox OS til smartphones

Den har imidlertid haft det svært i et marked, hvor andre browsere forlængst er blevet etableret som de dominerende.

Således har Firefox OS i øjeblikket en markedsandel på blot 0,7 procent af mobilmarkedet.

Også på desktop-området går det tilbage for Firefox, der ifølge tallene fra Net Applications for ottende måned i træk har mistet markedsandele og nu ligger på blot 15,4 procent.

Firefox er på desktop-markedet - hvor browseren ellers har sin force - i det seneste år gået hele 19 procent tilbage.

Og det bliver værre endnu.

For den søgemaskine-kontrakt, som selskabet bag Firefox, Mozilla, har med Google, udløber til november.

Denne aftale gør Googles søgemaskine til default-søgemaskinen i Firefox, og den har i flere år været den absolutte hovedindtægskilde for Mozilla med en anslået årlig betaling på omkring 1,4 milliarder kroner.

Dette beløb står til at blive betydeligt mindre ved en genforhandling, da Mozilla siden sommeren 2011 har mistet 43 procent af sine brugere.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse