Advarsel: Nulstilling af telefon sletter ikke alle dine data

Hvis du tror, at alt indhold på din telefon er blevet slettet, når du nulstiller den til fabriksindstillinger, før du sælger den videre, kan du godt tro om igen.

Artikel top billede

En nulstilling, "factory reset" eller "delete all data" burde slette alle dine data, billeder, kontakter og så videre på din telefon, så den blandt andet kan være klar til at blive solgt som brugt.

Men sådan forholder det sig ikke nødvendigvis. Softwarefirmaet Avast foretog i sidste uge en test af 20 brugte, amerikanske Androidtelefoner, som blev købt på forskellige internetsites såsom eBay, og som de tidligere ejere havde nulstillet.

Over 40.000 billeder, e-mails, sms'er og endda identiteter på nogle af sælgerne kunne uden de store problemer trækkes ud af de brugte telefoner med allerede eksisterende software til genskabelse af data.

"Mængden af personlig data var skræmmende. Vi fandt alt fra en udfyldt låneformular til over 250 billeder af, hvad der tilsyneladende er de tidligere ejers kønsdele," forklarer Jude McColgan, chef for Avasts mobil-afdeling, i en pressemeddelelse.

750 billeder af halvnøgne kvinder
Over 80.000 telefoner bliver hver eneste dag solgt på eBay, og også på danske sites som Den Blå Avis sælges dagligt mange hundrede brugte telefoner.

På de 20 brugte telefoner, som Avast testede, fandt de:

  • Over 40.000 gemte billeder
  • Over 1,500 billeder af børn
  • Over 750 billeder af mere eller mindre afklædte kvinder
  • Over 250 selfies af de tidligere mandlige ejeres kønsdele
  • Over 1.000 Google-søgninger
  • Over 750 e-mails og sms'er
  • Over 250 kontaktnavne
  • Fire tidligere ejeres identiteter
  • Et fuldt udfyldt lånedokument
Skal du sælge din telefon, findes der en række apps (blandt andet Avast´s eget), som skulle kunne slette dine data på en mere grundig måde. Desuden kan det være en god ide at beholde eller udskifte for eksempel SD-kort, hvis du har et i din telefon.

Læs også: Verdens sikreste telefon på trapperne - nu kommer Blackphone

Læs også: Derfor bruger Thorning og Obama ikke iPhone og Android-telefoner

Læs også: Dansksproget porno-trojaner hærger mobilerne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg