Advarsel: Nulstilling af telefon sletter ikke alle dine data

Hvis du tror, at alt indhold på din telefon er blevet slettet, når du nulstiller den til fabriksindstillinger, før du sælger den videre, kan du godt tro om igen.

Artikel top billede

En nulstilling, "factory reset" eller "delete all data" burde slette alle dine data, billeder, kontakter og så videre på din telefon, så den blandt andet kan være klar til at blive solgt som brugt.

Men sådan forholder det sig ikke nødvendigvis. Softwarefirmaet Avast foretog i sidste uge en test af 20 brugte, amerikanske Androidtelefoner, som blev købt på forskellige internetsites såsom eBay, og som de tidligere ejere havde nulstillet.

Over 40.000 billeder, e-mails, sms'er og endda identiteter på nogle af sælgerne kunne uden de store problemer trækkes ud af de brugte telefoner med allerede eksisterende software til genskabelse af data.

"Mængden af personlig data var skræmmende. Vi fandt alt fra en udfyldt låneformular til over 250 billeder af, hvad der tilsyneladende er de tidligere ejers kønsdele," forklarer Jude McColgan, chef for Avasts mobil-afdeling, i en pressemeddelelse.

750 billeder af halvnøgne kvinder
Over 80.000 telefoner bliver hver eneste dag solgt på eBay, og også på danske sites som Den Blå Avis sælges dagligt mange hundrede brugte telefoner.

På de 20 brugte telefoner, som Avast testede, fandt de:

  • Over 40.000 gemte billeder
  • Over 1,500 billeder af børn
  • Over 750 billeder af mere eller mindre afklædte kvinder
  • Over 250 selfies af de tidligere mandlige ejeres kønsdele
  • Over 1.000 Google-søgninger
  • Over 750 e-mails og sms'er
  • Over 250 kontaktnavne
  • Fire tidligere ejeres identiteter
  • Et fuldt udfyldt lånedokument
Skal du sælge din telefon, findes der en række apps (blandt andet Avast´s eget), som skulle kunne slette dine data på en mere grundig måde. Desuden kan det være en god ide at beholde eller udskifte for eksempel SD-kort, hvis du har et i din telefon.

Læs også: Verdens sikreste telefon på trapperne - nu kommer Blackphone

Læs også: Derfor bruger Thorning og Obama ikke iPhone og Android-telefoner

Læs også: Dansksproget porno-trojaner hærger mobilerne

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,