Nørdet og ultra billig micro-computer kommer nu i forbedret version

Micro-computeren Raspberry Pi, der er på størrelse med et kreditkort, kommer nu i en forbedret version. Hvad bruger du Raspberry Pi til? Skriv til os og vis verden dit projekt.

Artikel top billede

Den nye Raspberry Pi. Foto: Screendumb, Vimeo.

Den lille micro-computer Raspberry Pi kommer nu i en ny og forbedret udgave, skriver Engadget.

Den lille computer i kreditkortstørrelse er elsket verden over for dens nærmest uendelige muligheder for programmering og udnyttelse. 

Den nye model af Raspberry Pi B, som logisk nok har fået navnet B+, kommer efter at Raspberry Pi er begyndt at mærke konkurrencen fra andre lignende produkter. For eksempel HummingBoard, som er en Raspberry Pi-lignende computer med udskiftelig processor.

B+ bliver af udviklerne beskrevet som den endelige version af første generation Raspberry Pi, og den har to ekstra USB 2.0 porte, en microSD-kortlæser og yderligere 14 GPIO pins, så den i alt har 40.

Det har betydet, at layoutet på computeren måtte ændres, som udviklerne kalder forbedret, men har du allerede cases til B-modellen vil den nok ikke passe længere.

Video- og audioslot bliver desuden kombineret til ét enkelt, men Raspberry Pi lover til gengæld en bedre lyd.

Den gamle B-model, som også sælges i Danmark, vil stadig være til salg, så længe den stadig voksende fanskare kræver det.

Vis os din Raspberry Pi
Vi har bestilt en Raspberri Pi B+ her på Computerworld for at finde ud af, hvad det lille vidunder egentlig kan. Imens vi venter på posten, vil vi gerne inspireres til, hvad man kan bruge computeren til.

Derfor vil vi meget gerne have hjælp fra jer læsere. Har du en Raspberry Pi, som du har opsat som en minicomputer, mediecenter, retrospillemaskine , robothjerne eller noget helt femte, så send os et billede på m.madsen@cw.dk sammen med en lille tekst, der forklarer, hvad det er og hvorfor.

Læs også: Her er 10 supernørdede Linux-gadgets

Læs også: Nørdens ultimative våde drøm får nu et rigtigt lydkort

Læs også: Google forærer 15.000 Raspberry Pi-computere til skoler

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job