Nørdet og ultra billig micro-computer kommer nu i forbedret version

Micro-computeren Raspberry Pi, der er på størrelse med et kreditkort, kommer nu i en forbedret version. Hvad bruger du Raspberry Pi til? Skriv til os og vis verden dit projekt.

Artikel top billede

Den nye Raspberry Pi. Foto: Screendumb, Vimeo.

Den lille micro-computer Raspberry Pi kommer nu i en ny og forbedret udgave, skriver Engadget.

Den lille computer i kreditkortstørrelse er elsket verden over for dens nærmest uendelige muligheder for programmering og udnyttelse. 

Den nye model af Raspberry Pi B, som logisk nok har fået navnet B+, kommer efter at Raspberry Pi er begyndt at mærke konkurrencen fra andre lignende produkter. For eksempel HummingBoard, som er en Raspberry Pi-lignende computer med udskiftelig processor.

B+ bliver af udviklerne beskrevet som den endelige version af første generation Raspberry Pi, og den har to ekstra USB 2.0 porte, en microSD-kortlæser og yderligere 14 GPIO pins, så den i alt har 40.

Det har betydet, at layoutet på computeren måtte ændres, som udviklerne kalder forbedret, men har du allerede cases til B-modellen vil den nok ikke passe længere.

Video- og audioslot bliver desuden kombineret til ét enkelt, men Raspberry Pi lover til gengæld en bedre lyd.

Den gamle B-model, som også sælges i Danmark, vil stadig være til salg, så længe den stadig voksende fanskare kræver det.

Vis os din Raspberry Pi
Vi har bestilt en Raspberri Pi B+ her på Computerworld for at finde ud af, hvad det lille vidunder egentlig kan. Imens vi venter på posten, vil vi gerne inspireres til, hvad man kan bruge computeren til.

Derfor vil vi meget gerne have hjælp fra jer læsere. Har du en Raspberry Pi, som du har opsat som en minicomputer, mediecenter, retrospillemaskine , robothjerne eller noget helt femte, så send os et billede på m.madsen@cw.dk sammen med en lille tekst, der forklarer, hvad det er og hvorfor.

Læs også: Her er 10 supernørdede Linux-gadgets

Læs også: Nørdens ultimative våde drøm får nu et rigtigt lydkort

Læs også: Google forærer 15.000 Raspberry Pi-computere til skoler

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job