Nørdet og ultra billig micro-computer kommer nu i forbedret version

Micro-computeren Raspberry Pi, der er på størrelse med et kreditkort, kommer nu i en forbedret version. Hvad bruger du Raspberry Pi til? Skriv til os og vis verden dit projekt.

Artikel top billede

Den nye Raspberry Pi. Foto: Screendumb, Vimeo.

Den lille micro-computer Raspberry Pi kommer nu i en ny og forbedret udgave, skriver Engadget.

Den lille computer i kreditkortstørrelse er elsket verden over for dens nærmest uendelige muligheder for programmering og udnyttelse. 

Den nye model af Raspberry Pi B, som logisk nok har fået navnet B+, kommer efter at Raspberry Pi er begyndt at mærke konkurrencen fra andre lignende produkter. For eksempel HummingBoard, som er en Raspberry Pi-lignende computer med udskiftelig processor.

B+ bliver af udviklerne beskrevet som den endelige version af første generation Raspberry Pi, og den har to ekstra USB 2.0 porte, en microSD-kortlæser og yderligere 14 GPIO pins, så den i alt har 40.

Det har betydet, at layoutet på computeren måtte ændres, som udviklerne kalder forbedret, men har du allerede cases til B-modellen vil den nok ikke passe længere.

Video- og audioslot bliver desuden kombineret til ét enkelt, men Raspberry Pi lover til gengæld en bedre lyd.

Den gamle B-model, som også sælges i Danmark, vil stadig være til salg, så længe den stadig voksende fanskare kræver det.

Vis os din Raspberry Pi
Vi har bestilt en Raspberri Pi B+ her på Computerworld for at finde ud af, hvad det lille vidunder egentlig kan. Imens vi venter på posten, vil vi gerne inspireres til, hvad man kan bruge computeren til.

Derfor vil vi meget gerne have hjælp fra jer læsere. Har du en Raspberry Pi, som du har opsat som en minicomputer, mediecenter, retrospillemaskine , robothjerne eller noget helt femte, så send os et billede på m.madsen@cw.dk sammen med en lille tekst, der forklarer, hvad det er og hvorfor.

Læs også: Her er 10 supernørdede Linux-gadgets

Læs også: Nørdens ultimative våde drøm får nu et rigtigt lydkort

Læs også: Google forærer 15.000 Raspberry Pi-computere til skoler

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S