Du kan blive medejer af næste generations betalingssystem

Et dansk firma kommer i oktober med en helt ny måde at håndtere betalingsstruktur på, og du kan blive medejer i foretagendet, som skal erstatte Dankortet.

Artikel top billede

Et firma i Randers vil revolutionere betalingssystemet, som vi kender det, og du kan blive medejer af systemet, der har fået navnet MEE.

MEE giver mulighed for at betale med mobiltelefonen på en enkel og hurtig måde overfor butikker og netshops via en gratis app.

Med danske ejere bliver MEE i første omgang testet i Danmark, hvor Randers - firmaets hjemby - bliver den første testby. Her vil byens knap 100.000 indbyggere kunne betale i 250 butikker med deres mobiltelefon fra starten af oktober måned.

"Lanceringen sker i samarbejde med handelslivet i Randers, blandt andre Randers Cityforening og Randers Storcenter, der begge ser store muligheder i systemet og mange fordele for byen, butikkerne og kunderne, ligesom det viser, at byen tør gå forrest. Pilotprojektet og introduktionen i Randers skal bane vejen for indtog i en række andre danske byer", fortæller Kim Vindberg-Larsen, der er opfinderen bag MEE.

Bliv medejer af MEE
Lidt utraditionelt tilbyder Kim Vindberg-Larsen og de andre hos HawkEYE Solutions ApS - firmaet bag MEE - at man kan købe sig ind i firmaet for at få indflydelse, og det gælder både privatpersoner, butikker, den finansielle sektor eller andre potentielle investorer.

"På den måde opbygger vi en unik ejerstruktur, samtidig med at vi får en række stærke ambassadører, der er med til at udbrede kendskabet til produktet," siger Kim Vindberg-Larsen.

"Samtidig bliver man del af en entreprenørvirksomhed, der er i en fantastisk udvikling. Vi lancerer et produkt, hvor potentialet er stort, og vi vil bruge de penge, der kommer ind fra salg af investeringsbeviser til at udnytte dette, herunder udvide vores markedsområde," tilføjer Kim Vinderg-Larsen.

Interessen ifølge opfinderen været overvældende, og der er på nuværende tidspunkt allerede solgt for mere end 500.000 kroner ud af en pulje på syv millioner kroner. Hvert investeringsbevis koster 1.000 kroner.

Stor opbakning

Betalingssystemet MEE har ifølge Kim Vindberg-Larsen allerede mødt stor opbakning fra blandt andet butikkerne i Randers, men også udenlandske virksomheder, banker og sågar lande har givet udtryk for, at randrusianerne har fundet noget helt specielt.

"Vi er ved at være i gode dialoger med mange forskellige partnere. Både i Danmark som for eksempel DanDomain og deres op imod 3.000 netbutikker, som vil få muligheden for at bruge MEE, og også i udlandet, hvor blandt andet Letland har taget kontakt til os," forklarer Kim Vindberg-Larsen.

Mobilbetaling er også ved at blive mere og mere udbredt. Mest kendt er nok MobilePay, som Danske Bank sendte på markedet i maj 2013, og som har op imod 1,2 millioner brugere.

Siden februar 2014 har det været muligt for butikker at bruge Mobile Pay som en betalingsløsning, hvilket over 800 butikker har gjort.

Læs også: Betal med MobilePay i Netto og Bilka

Læs også: 81 pengeinstitutter vil have Mobilepay ned med nakken

Læs også: Betal med Mobilepay i andre apps

Annonce

Statens IT

Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S