Du kan blive medejer af næste generations betalingssystem

Et dansk firma kommer i oktober med en helt ny måde at håndtere betalingsstruktur på, og du kan blive medejer i foretagendet, som skal erstatte Dankortet.

Artikel top billede

Et firma i Randers vil revolutionere betalingssystemet, som vi kender det, og du kan blive medejer af systemet, der har fået navnet MEE.

MEE giver mulighed for at betale med mobiltelefonen på en enkel og hurtig måde overfor butikker og netshops via en gratis app.

Med danske ejere bliver MEE i første omgang testet i Danmark, hvor Randers - firmaets hjemby - bliver den første testby. Her vil byens knap 100.000 indbyggere kunne betale i 250 butikker med deres mobiltelefon fra starten af oktober måned.

"Lanceringen sker i samarbejde med handelslivet i Randers, blandt andre Randers Cityforening og Randers Storcenter, der begge ser store muligheder i systemet og mange fordele for byen, butikkerne og kunderne, ligesom det viser, at byen tør gå forrest. Pilotprojektet og introduktionen i Randers skal bane vejen for indtog i en række andre danske byer", fortæller Kim Vindberg-Larsen, der er opfinderen bag MEE.

Bliv medejer af MEE
Lidt utraditionelt tilbyder Kim Vindberg-Larsen og de andre hos HawkEYE Solutions ApS - firmaet bag MEE - at man kan købe sig ind i firmaet for at få indflydelse, og det gælder både privatpersoner, butikker, den finansielle sektor eller andre potentielle investorer.

"På den måde opbygger vi en unik ejerstruktur, samtidig med at vi får en række stærke ambassadører, der er med til at udbrede kendskabet til produktet," siger Kim Vindberg-Larsen.

"Samtidig bliver man del af en entreprenørvirksomhed, der er i en fantastisk udvikling. Vi lancerer et produkt, hvor potentialet er stort, og vi vil bruge de penge, der kommer ind fra salg af investeringsbeviser til at udnytte dette, herunder udvide vores markedsområde," tilføjer Kim Vinderg-Larsen.

Interessen ifølge opfinderen været overvældende, og der er på nuværende tidspunkt allerede solgt for mere end 500.000 kroner ud af en pulje på syv millioner kroner. Hvert investeringsbevis koster 1.000 kroner.

Stor opbakning

Betalingssystemet MEE har ifølge Kim Vindberg-Larsen allerede mødt stor opbakning fra blandt andet butikkerne i Randers, men også udenlandske virksomheder, banker og sågar lande har givet udtryk for, at randrusianerne har fundet noget helt specielt.

"Vi er ved at være i gode dialoger med mange forskellige partnere. Både i Danmark som for eksempel DanDomain og deres op imod 3.000 netbutikker, som vil få muligheden for at bruge MEE, og også i udlandet, hvor blandt andet Letland har taget kontakt til os," forklarer Kim Vindberg-Larsen.

Mobilbetaling er også ved at blive mere og mere udbredt. Mest kendt er nok MobilePay, som Danske Bank sendte på markedet i maj 2013, og som har op imod 1,2 millioner brugere.

Siden februar 2014 har det været muligt for butikker at bruge Mobile Pay som en betalingsløsning, hvilket over 800 butikker har gjort.

Læs også: Betal med MobilePay i Netto og Bilka

Læs også: 81 pengeinstitutter vil have Mobilepay ned med nakken

Læs også: Betal med Mobilepay i andre apps

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

Københavnsområdet

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S