Nyt Apple-styresystem frigivet i beta: Sådan henter du det

Apples nye Yosemite-styresystem til Mac, der rummer flere interessante nye funktioner, kan nu hentes i betaudgaven.

Artikel top billede

Hvis du har en Mac med minimum 2 GB RAM og 8 GB storage - og minimum kører Snow Leopard - kan du nu betateste den nye version af Apples styresystem, Yosemite.

Yosemite til Mac blev præsenteret på dette års WWDC-konference for udviklerne, og den endelige version ventes klar til efteråret.

Betaudgaven skulle dog være ganske brugbar og velfungerende, hvilket også ses på de første reaktioner på styresystemet på eksempelvis Twitter, hvor både de konkrete nye funktioner og de designmæssige ændringer generelt får pæne ord med på vejen.

Der er dog også enkelte betatestere, der har problemer med den nuværende udgave af Yosemite - så man skal være opmærksom på, at betasoftware i sagens natur ikke er helt færdigudviklet software.

Det indeholder Yosemite

Blandt de mest interessante nyheder i Yosemite er, at styresystemet er meget tæt integrereret med iOS til iPhone og iPad.

Det betyder blandt andet, at du med Yosemite vil kunne ringe og modtage iPhone-opkald direkte på Mac'en, ligesom det bliver muligt at sende sms og mms til alle mobiltelefoner fra Mac.

Mac-computere og iOS-enheder vil nu også begynde at nu registrere, når de er tæt på hinanden, hvilket skal gøre det lettere at skifte frem og tilbage imellem enhederne for brugerne.

Det sker ved hjælp af en række 'kontinuitets-funktioner', heriblandt det Apple kalder Handoff.

"Med Handoff kan du skifte enhed og straks fortsætte, hvor du slap. Eller måske starter du på en mail på din iPhone, men vil gerne skrive den færdig på din Mac. Det kan du også," forklarer Apple om Handoff. 

Læs mere om alle funktionerne i Yosemite her.

Yosemite får versionsnummeret 10.10 og bliver gratis for alle ejere af nyere Apple-maskiner.

Du kan selv betateste Yosemite via Apples Beta Seed Program, som du finder her. Filen, der skal hentes, fylder 5 GB. 

Læs også:

Her er Apples nye Yosemite-styresystem: Sådan fungerer det

Apples brud med fortiden: Her er den nye Mac-bruger

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura