Artikel top billede

Ingen vej uden om fyringer: Men tvivler Microsoft-ansatte på Satya Nadella?

Planen om at skære 18.000 stillinger væk i Microsoft ser ud til at påvirke medarbejdernes holdning til den nye topchef ganske voldsomt. Men der er ingen vej uden om.

Microsofts beslutning om at skære 18.000 stillinger bort, heraf 12.500 relateret til købet af Nokia, har fået et stigende antal medarbejdere til at tvivle på, at Satys Nadella er den rette topchef i selskabet.

Det skriver vores kolleger på Computerworld US.

Artiklen bygger på tal fra karriere-websitet Glassdoor, der før fyringsplanerne blev annonceret, gav Satya Nadella en 'approval rating' på 88 procent blandt nuværende og tidligere Microsoft-medarbejdere, der deltog i en online-undersøgelse.

Nu er den rating faldet til 69 procent.

Glassdoor udtaler dog til Computerworld US, at det endnu er lidt for tidligt at sige, hvordan fyringsrunden på sigt påvirker Microsoft-medarbejdernes opbakning til Nadella.

Hvordan klarer Microsoft udfordringerne

Mens det ikke er så overraskende, at nogle medarbejdere bliver noget skeptiske, når en omfattende fyringsrunde annonceres, så er det interessant, hvordan de mange store ændringer, der skal finde sted i Microsoft med den nye topchef ved roret, vil påvirke stemningen blandt medarbejderne på sigt.

Behovet for forandringer (og herunder ikke mindst effektiviseringerne) blev et stort tema på partnerkonferencen tidligere på måneden, hvor Computerworld deltog.

Det skyldes ikke mindst, at en mail fra Satya Nadella til de ansatte blev gjort offentlig tilgængelig:

"Alle teams i Microsoft må nu finde måder til at simplificere deres arbejde og bevæge sig hurtigere og mere effektivt," stod der blandt andet.

En anden topchef fra Microsoft, Kevin Turner, fortalte til Computerworld, at Microsoft "... har en større mulighed end nogensinde før for at få vækst. Men vi er nødt til at ændre vores måde at tænke på."

Ifølge Kevin Turner er der behov for et helt grundlæggende skift i kulturen i Microsoft:

"Man tænker på at beskytte sin forretning, når man har en markedsandel på 90 procent. Men når man kun har 14 procent, skal man tænke som en udfordrer. Man skal angribe. Og alle i Microsoft er nødt til at begynde at tænke som udfordrere," sagde han til Computerworld - læs mere om det her.

Læs også:

Microsoft svinger den store sparekniv: 18.000 bliver arbejdsløse

Otte store problemer i Microsoft: Er der en kæmpe fyringsrunde på vej

Microsoft banket ned fra verdens tinder: Her er topchefens råd til ansatte og partnere




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere