Mini-pc fra Microsoft skal knække Raspberry Pi

Microsoft har bygget en mini-computer, der skal konkurrere med Raspberry Pi. Her kan du se, hvad den kan.

Artikel top billede

Her er Microsofts bud på en mini-pc. Foto: Microsoft

Et af tidens varme navne blandt de mere nørdede tech-folk er minicomputeren Raspberry Pi, der teknisk set er en hel computer i miniformat.

Populariteten har betydet, at der er dukket flere konkurrenter op, som eksempelvis Improv. Og ny begynder selveste Microsoft at rasle med sablen.

Redmond-giganten har kastet sig ud i et mini-pc-projekt, som er blevet døbt Sharks Cove.

Det kan man læse på firmaets blog for Windows-udviklere.

Sharks Cove er en konkurrent til Raspberry Pi, men den byder både på mere kraft og en væsentlig højere prisseddel.

Se også: Her er 10 supernørdede Linux-gadgets

Mere kraft

Ligeledes er fysikken anderledes med ydre dimensioner på 10,2x 15,2 centimeter og ikke kreditkortstørrelse som Raspberry Pi er kendt for.

På hardware-siden har Microsofts mini-pc en firekernet processor af typen Intel Atom Z3735G med en clock-frekvens på 1.33 GHz, integreret HD-grafik fra Intel, en gigabyte hukommelse og 16 gigabyte flash-drev til lagring af data.

Tilkoblingsmulighederne inkluderer blandt andet HDMI, mini-USB, USB 2, netværkskabel eller WiFi.

Du kan se alle de tekniske specifikationer i denne PDF-fil.

Ifølge Microsoft er Sharks Cove, der koster 299 dollars, primært rettet mod udviklere til Windows-baserede enheder, men private entusiaster kan naturligvis også lege med.

Læs også:

Nørdens ultimative våde drøm får nu et rigtigt lydkort

Her er 10 supernørdede Linux-gadgets

Se computeren du kan have i din hule hånd

Bygger supercomputer med Raspberry Pi og Lego-klodser

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S