Mini-pc fra Microsoft skal knække Raspberry Pi

Microsoft har bygget en mini-computer, der skal konkurrere med Raspberry Pi. Her kan du se, hvad den kan.

Artikel top billede

Her er Microsofts bud på en mini-pc. Foto: Microsoft

Et af tidens varme navne blandt de mere nørdede tech-folk er minicomputeren Raspberry Pi, der teknisk set er en hel computer i miniformat.

Populariteten har betydet, at der er dukket flere konkurrenter op, som eksempelvis Improv. Og ny begynder selveste Microsoft at rasle med sablen.

Redmond-giganten har kastet sig ud i et mini-pc-projekt, som er blevet døbt Sharks Cove.

Det kan man læse på firmaets blog for Windows-udviklere.

Sharks Cove er en konkurrent til Raspberry Pi, men den byder både på mere kraft og en væsentlig højere prisseddel.

Se også: Her er 10 supernørdede Linux-gadgets

Mere kraft

Ligeledes er fysikken anderledes med ydre dimensioner på 10,2x 15,2 centimeter og ikke kreditkortstørrelse som Raspberry Pi er kendt for.

På hardware-siden har Microsofts mini-pc en firekernet processor af typen Intel Atom Z3735G med en clock-frekvens på 1.33 GHz, integreret HD-grafik fra Intel, en gigabyte hukommelse og 16 gigabyte flash-drev til lagring af data.

Tilkoblingsmulighederne inkluderer blandt andet HDMI, mini-USB, USB 2, netværkskabel eller WiFi.

Du kan se alle de tekniske specifikationer i denne PDF-fil.

Ifølge Microsoft er Sharks Cove, der koster 299 dollars, primært rettet mod udviklere til Windows-baserede enheder, men private entusiaster kan naturligvis også lege med.

Læs også:

Nørdens ultimative våde drøm får nu et rigtigt lydkort

Her er 10 supernørdede Linux-gadgets

Se computeren du kan have i din hule hånd

Bygger supercomputer med Raspberry Pi og Lego-klodser

Læses lige nu

    Erhvervsstyrelsen

    AI-udvikler til LLM-team i Erhvervsstyrelsen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S