Vild teknologi kan 50-doble lagerkapaciteten

RRAM på størrelse med et frimærke kan gemme en terabyte. Det giver ny luft til telefonens lagerplads.

Artikel top billede

Lagermedierne bliver bedre og bedre til at håndtere store datamængder.

Dagens smartphones har typisk en lagerplads på et sted mellem otte og 64 gigabyte.

Men en ny type lagerteknologi kan pakker 50 gange så mange data sammen på det samme areal.

Tidligere forsøg med teknologien har været uforholdsmæssig dyre og besværlige, men nu har forskere ved Rice University demonstreret en ny måde at producere hukommelseskortene på.

Det skriver MIT Technology Review

Tætpakkede informationer

Navnet på lagerteknologien er RRAM (Resistive Random Access Memory), og der bliver ifølge MIT Technology Review udviklet på den af flere forskellige selskaber.

Problemet ved produktionen har været, at den blandt andet har krævet meget høje temperaturer at fremstille.

Den nød har folkene fra Rice University nu knækket, og de har vist, at RRAM kan produceres ved ganske almindelig stuetemperatur.

Samtidig har de nedbragt det strømforbrug, som enhederne æder fra telefonens batteri.

Lagerenhederne i tablets, telefoner og SSD-diske i pc'er er i dag baseret på flash-hukommelse eller NAND-hukommelse.

Forskellen mellem denne teknologi og RRAM er, at almindelig flash-hukommelse gemmer en bit (0 eller 1) ved hjælp af transistorer.

RRAM gemmer ved hjælp af forskelle i elektrisk modstand, og på den måde kan man mangedoble datatætheden.

En terabyte på et frimærke

RRAM benytter et såkaldt dielektrisk materiale i egenskab af siliciumdioxid, der placeres mellem to ledere.

Materialet leder ikke strøm, men når der tilføres en høj nok spænding, skifter det egenskab og begynde at lede strøm. På den måde kan det repræsentere 1 eller 0.

Rice-forskernes metode kan ligeledes skabe flere lag oven på hinanden, hvilket også er med til at forøge lagerkapaciteten.

Ifølge universitetets webside har RRAM-producenter annonceret prototyper, der kan lagre omkring en terabyte data på et areal svarende til et frimærke - eller cirka 50 gange den kapacitet, vi har i dag.

Du kan læse mere om teknologien her.

Læs også:

Vil ny generation af SD-kort udrydde harddisken?

SSD versus HDD: Det køber vi i dag

It-giganter klar med nyt disc-format: Kan lagre 1 TB

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura