It-giganter klar med nyt disc-format: Kan lagre 1 TB

Nyt disc-format kan give dig skiver, der på sigt vil kunne rumme op til 1 TB.

Artikel top billede

Vi kender alle den gode gamle CD-ROM og den nyere DVD, og rigtig mange forbrugere har også taget Blu-ray-skiverne i brug.

Nu skal særligt de professionelle it-brugere måske til at vænne sig til et nyt format: Archival Disc.

It-giganterne Sony og Panasonic står bag det nye disc-format, der først og fremmest skal anvendes til storage.

De voksende datamængder er et problem, de fleste kender til, og med det massive fokus på video og billeder på nettet - samt big data-trenden, hvor man skal indsamle data om alt og alle - er der ikke noget, der tyder på, at storage-behovet mindskes i den nærmeste fremtid. 

Her er den nye standard

Sony og Panasonic skriver i en pressemeddelelse, at de begge bakker op om standarden Archival Disc, der retter sig mod professionelle brugere, der ønsker langtids-sikrede løsninger til storage.

"Optiske diske har fremragende egenskaber til at beskytte imod miljøet, som modstand mod støv og vand, og de kan også modstå ændringer i temperaturer og fugt," skriver selskaberne blandt andet.

De peger på, at disc-formaet også er kendetegnet ved, at der er kompabilitet imellem de forskellige generationer af den optiske teknologi, hvilket gør det velegnet til langtidsopbevaring.

De to selskaber fremlægger nu en roadmap (se illustration til højre) for for Archival Disc, hvor det fremgår, at man fra sommeren 2015 vil kunne få en kapacitet på 300 GB på en Archival Disc, og at storage-kapaciteten på sigt vil vokse til 500 GB og 1 TB per disk.

Det skal holdes op imod, at der med Blu-ray kan være 50 GB på en dual layer-disc.

Der nævnes ikke noget om prisen på den type type diske i pressemeddelelsen, så det skal blive interessant at se, om de bliver økonomisk konkurrencedygtige med eksempelvis gamle bånd-medier eller moderne løsninger til online storage.

Læs også:

Her er de mest populære tjenester til online storage

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S