It-giganter klar med nyt disc-format: Kan lagre 1 TB

Nyt disc-format kan give dig skiver, der på sigt vil kunne rumme op til 1 TB.

Artikel top billede

Vi kender alle den gode gamle CD-ROM og den nyere DVD, og rigtig mange forbrugere har også taget Blu-ray-skiverne i brug.

Nu skal særligt de professionelle it-brugere måske til at vænne sig til et nyt format: Archival Disc.

It-giganterne Sony og Panasonic står bag det nye disc-format, der først og fremmest skal anvendes til storage.

De voksende datamængder er et problem, de fleste kender til, og med det massive fokus på video og billeder på nettet - samt big data-trenden, hvor man skal indsamle data om alt og alle - er der ikke noget, der tyder på, at storage-behovet mindskes i den nærmeste fremtid. 

Her er den nye standard

Sony og Panasonic skriver i en pressemeddelelse, at de begge bakker op om standarden Archival Disc, der retter sig mod professionelle brugere, der ønsker langtids-sikrede løsninger til storage.

"Optiske diske har fremragende egenskaber til at beskytte imod miljøet, som modstand mod støv og vand, og de kan også modstå ændringer i temperaturer og fugt," skriver selskaberne blandt andet.

De peger på, at disc-formaet også er kendetegnet ved, at der er kompabilitet imellem de forskellige generationer af den optiske teknologi, hvilket gør det velegnet til langtidsopbevaring.

De to selskaber fremlægger nu en roadmap (se illustration til højre) for for Archival Disc, hvor det fremgår, at man fra sommeren 2015 vil kunne få en kapacitet på 300 GB på en Archival Disc, og at storage-kapaciteten på sigt vil vokse til 500 GB og 1 TB per disk.

Det skal holdes op imod, at der med Blu-ray kan være 50 GB på en dual layer-disc.

Der nævnes ikke noget om prisen på den type type diske i pressemeddelelsen, så det skal blive interessant at se, om de bliver økonomisk konkurrencedygtige med eksempelvis gamle bånd-medier eller moderne løsninger til online storage.

Læs også:

Her er de mest populære tjenester til online storage

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S