Sensorer fungerer uden batteri: Kan hente strøm fra radiobølger

Målere og sensorer er ikke meget værd, hvis de ikke kan kommunikere deres data ud, og indtil videre har det krævet et batteri eller strømkilde. Det kan dog snart være slut.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

En ny generation af Wi-Fi-enheder kan sammen med simple målere være i stand til at modtage og sende data uden at være tilsluttet et batteri eller strømkabler.

Det skriver MIT Technology Review.

Frigørelsen fra en fast energikilde giver uanede anvendelsesmuligheder, da det muliggør langtidsmålinger, hvor batteriskift enten er upraktiske eller uladsiggørlige.

Teknologien genanvender brugte radiobølger

Senderne drives af de radiobølger fra tv, mobil og Wi-Fi, som allerede er i luften, og opsamler her strøm nok til at måle og modtage, men effekten krævet for at sende data er mange gange større.

Problemet med den manglende energi til at sende blev løst ved et passivt sendesystem, hvor enheden ikke selv opretter en forbindelse og afsender sin data, men derimod skifter sin antenne mellem at absorbere tilfældige radiobølger og reflektere disse signaler til en computer, som modtager og afkoder senderens data. Meget ligesom et Wi-Fi morsekode-system.

Forskerne fra det amerikanske University of Washington, som arbejder på de batterifri sendere, har tidligere arbejdet på sendere, som kun kommunikerede med særlige modtagere. Denne nye serie af sendere muliggør brugen af flere forskellige teknologier, som eksempelvis Wi-Fi eller Bluetooth.

Senderne kan anvendes i hjemmet

Teknologien, som stadig er under udvikling, kan blandt andet få stor betydning for udbredelsen af digitaliseringen af hjemmet.

Smarte termostater vil eksempelvis kunne fødes med data fra et utal af målere i hele rummet, sådan at radiatoren eller klimaanlægget kan justeres langt mere præcist.

Rækkevidde på 10 meter

Modellerne, som de amerikanske forskere har præsenteret, har endnu kun en dokumenteret rækkevidde på 65 cm.

Forsøg fra forskerne, som endnu ikke er publiceret, indikerer dog, at rækkevidde kan øges til mere end 10 meter, hvilket giver produktet en række kommercielle anvendelsesmuligheder.

Læs også:

Danmark har flere trådløse bredbåndsforbindelser end indbyggere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job