Sensorer fungerer uden batteri: Kan hente strøm fra radiobølger

Målere og sensorer er ikke meget værd, hvis de ikke kan kommunikere deres data ud, og indtil videre har det krævet et batteri eller strømkilde. Det kan dog snart være slut.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

En ny generation af Wi-Fi-enheder kan sammen med simple målere være i stand til at modtage og sende data uden at være tilsluttet et batteri eller strømkabler.

Det skriver MIT Technology Review.

Frigørelsen fra en fast energikilde giver uanede anvendelsesmuligheder, da det muliggør langtidsmålinger, hvor batteriskift enten er upraktiske eller uladsiggørlige.

Teknologien genanvender brugte radiobølger

Senderne drives af de radiobølger fra tv, mobil og Wi-Fi, som allerede er i luften, og opsamler her strøm nok til at måle og modtage, men effekten krævet for at sende data er mange gange større.

Problemet med den manglende energi til at sende blev løst ved et passivt sendesystem, hvor enheden ikke selv opretter en forbindelse og afsender sin data, men derimod skifter sin antenne mellem at absorbere tilfældige radiobølger og reflektere disse signaler til en computer, som modtager og afkoder senderens data. Meget ligesom et Wi-Fi morsekode-system.

Forskerne fra det amerikanske University of Washington, som arbejder på de batterifri sendere, har tidligere arbejdet på sendere, som kun kommunikerede med særlige modtagere. Denne nye serie af sendere muliggør brugen af flere forskellige teknologier, som eksempelvis Wi-Fi eller Bluetooth.

Senderne kan anvendes i hjemmet

Teknologien, som stadig er under udvikling, kan blandt andet få stor betydning for udbredelsen af digitaliseringen af hjemmet.

Smarte termostater vil eksempelvis kunne fødes med data fra et utal af målere i hele rummet, sådan at radiatoren eller klimaanlægget kan justeres langt mere præcist.

Rækkevidde på 10 meter

Modellerne, som de amerikanske forskere har præsenteret, har endnu kun en dokumenteret rækkevidde på 65 cm.

Forsøg fra forskerne, som endnu ikke er publiceret, indikerer dog, at rækkevidde kan øges til mere end 10 meter, hvilket giver produktet en række kommercielle anvendelsesmuligheder.

Læs også:

Danmark har flere trådløse bredbåndsforbindelser end indbyggere

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S