Her er Microsofts nye mobil uden Windows til 150 kroner

Ny Microsoft-mobil til under 150 kroner mangler Windows, men holder strøm i en måned.

Artikel top billede

En mobil til under 150 kroner med et helt anderledes styresystem end resten af produkterne fra Microsoft.

Det er den helt korte beskrivelse af Nokia 130, der netop er blevet annonceret af Microsoft.

Nokia 130 er baseret på platformen Nokia Series 30, der er et enkelt mobiloperativstyresystem, der første gang blev taget i brug i 2002, og senere er blevet lagt på modellerne Nokia 100, 101 og 105.

Billigste telefon fra Microsoft

Prisen for Nokia 130 er på 19 euro eller lige i underkanten af 142 kroner ifølge dagens kurs.

Telefonen har en 1,8-tommer farveskærm, og det er altså en god gammeldags telefon uden noget 'smart' i starten.

Der er måske ikke mulighed for at trykke på skærmen, men til gengæld er der tale om en batterilevetid, der kan gøre enhver mobilejer misundelig.

Standby-tiden for modellen med et sim-kort er på over en måned, eller helt præcis 36 dage skriver Microsoft i dette blogindlæg.

Hvis du har brug for dual sim-modellen, må du nøjes med 26 dage, hvilket vel også er godkendt, når det handler om en fornuftig levetid.

Taletiden er opgivet til 13 time,r og hvis du vil bruge den til afspilning af musik, kan det lade sig gøre i næsten to døgn uden stop, før batteriet går i hegnet.

Telefonen kommer i tre forskellige farver med software, der kan afspille video, musik og med en indbygget FM-radio.

Ifølge Microsoft kommer den senere i dette kvartal.

Læs også:
Stor guide: Her er de bedste smartphones på markede

Medie: Nokia dræber spændende Android-telefon

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura