Her er Microsofts nye mobil uden Windows til 150 kroner

Ny Microsoft-mobil til under 150 kroner mangler Windows, men holder strøm i en måned.

Artikel top billede

En mobil til under 150 kroner med et helt anderledes styresystem end resten af produkterne fra Microsoft.

Det er den helt korte beskrivelse af Nokia 130, der netop er blevet annonceret af Microsoft.

Nokia 130 er baseret på platformen Nokia Series 30, der er et enkelt mobiloperativstyresystem, der første gang blev taget i brug i 2002, og senere er blevet lagt på modellerne Nokia 100, 101 og 105.

Billigste telefon fra Microsoft

Prisen for Nokia 130 er på 19 euro eller lige i underkanten af 142 kroner ifølge dagens kurs.

Telefonen har en 1,8-tommer farveskærm, og det er altså en god gammeldags telefon uden noget 'smart' i starten.

Der er måske ikke mulighed for at trykke på skærmen, men til gengæld er der tale om en batterilevetid, der kan gøre enhver mobilejer misundelig.

Standby-tiden for modellen med et sim-kort er på over en måned, eller helt præcis 36 dage skriver Microsoft i dette blogindlæg.

Hvis du har brug for dual sim-modellen, må du nøjes med 26 dage, hvilket vel også er godkendt, når det handler om en fornuftig levetid.

Taletiden er opgivet til 13 time,r og hvis du vil bruge den til afspilning af musik, kan det lade sig gøre i næsten to døgn uden stop, før batteriet går i hegnet.

Telefonen kommer i tre forskellige farver med software, der kan afspille video, musik og med en indbygget FM-radio.

Ifølge Microsoft kommer den senere i dette kvartal.

Læs også:
Stor guide: Her er de bedste smartphones på markede

Medie: Nokia dræber spændende Android-telefon

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS