Her er Microsofts nye mobil uden Windows til 150 kroner

Ny Microsoft-mobil til under 150 kroner mangler Windows, men holder strøm i en måned.

Artikel top billede

En mobil til under 150 kroner med et helt anderledes styresystem end resten af produkterne fra Microsoft.

Det er den helt korte beskrivelse af Nokia 130, der netop er blevet annonceret af Microsoft.

Nokia 130 er baseret på platformen Nokia Series 30, der er et enkelt mobiloperativstyresystem, der første gang blev taget i brug i 2002, og senere er blevet lagt på modellerne Nokia 100, 101 og 105.

Billigste telefon fra Microsoft

Prisen for Nokia 130 er på 19 euro eller lige i underkanten af 142 kroner ifølge dagens kurs.

Telefonen har en 1,8-tommer farveskærm, og det er altså en god gammeldags telefon uden noget 'smart' i starten.

Der er måske ikke mulighed for at trykke på skærmen, men til gengæld er der tale om en batterilevetid, der kan gøre enhver mobilejer misundelig.

Standby-tiden for modellen med et sim-kort er på over en måned, eller helt præcis 36 dage skriver Microsoft i dette blogindlæg.

Hvis du har brug for dual sim-modellen, må du nøjes med 26 dage, hvilket vel også er godkendt, når det handler om en fornuftig levetid.

Taletiden er opgivet til 13 time,r og hvis du vil bruge den til afspilning af musik, kan det lade sig gøre i næsten to døgn uden stop, før batteriet går i hegnet.

Telefonen kommer i tre forskellige farver med software, der kan afspille video, musik og med en indbygget FM-radio.

Ifølge Microsoft kommer den senere i dette kvartal.

Læs også:
Stor guide: Her er de bedste smartphones på markede

Medie: Nokia dræber spændende Android-telefon

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly