Her er Microsofts nye mobil uden Windows til 150 kroner

Ny Microsoft-mobil til under 150 kroner mangler Windows, men holder strøm i en måned.

Artikel top billede

En mobil til under 150 kroner med et helt anderledes styresystem end resten af produkterne fra Microsoft.

Det er den helt korte beskrivelse af Nokia 130, der netop er blevet annonceret af Microsoft.

Nokia 130 er baseret på platformen Nokia Series 30, der er et enkelt mobiloperativstyresystem, der første gang blev taget i brug i 2002, og senere er blevet lagt på modellerne Nokia 100, 101 og 105.

Billigste telefon fra Microsoft

Prisen for Nokia 130 er på 19 euro eller lige i underkanten af 142 kroner ifølge dagens kurs.

Telefonen har en 1,8-tommer farveskærm, og det er altså en god gammeldags telefon uden noget 'smart' i starten.

Der er måske ikke mulighed for at trykke på skærmen, men til gengæld er der tale om en batterilevetid, der kan gøre enhver mobilejer misundelig.

Standby-tiden for modellen med et sim-kort er på over en måned, eller helt præcis 36 dage skriver Microsoft i dette blogindlæg.

Hvis du har brug for dual sim-modellen, må du nøjes med 26 dage, hvilket vel også er godkendt, når det handler om en fornuftig levetid.

Taletiden er opgivet til 13 time,r og hvis du vil bruge den til afspilning af musik, kan det lade sig gøre i næsten to døgn uden stop, før batteriet går i hegnet.

Telefonen kommer i tre forskellige farver med software, der kan afspille video, musik og med en indbygget FM-radio.

Ifølge Microsoft kommer den senere i dette kvartal.

Læs også:
Stor guide: Her er de bedste smartphones på markede

Medie: Nokia dræber spændende Android-telefon

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job