Digitale indbrud: Så mange penge stjæles i de danske banker

Antallet af netbankindbrud er helt anderledes end sidste år.

Artikel top billede

Ifølge Finansrådets statistik er problemerne med digitale indbrud i bankerne små.

I det første kvartal af 2014 har der således været seks forsøg på at stjæle penge fra bankerne, hvoraf det er lykkedes i fire forsøg.

Det har påført bankerne et samlet tab på cirka 70.000 kroner.

"Det er positive tal og bag disse ligger et stort administrativt arbejde ude i bankerne for at imødegå den meget professionelle it-kriminalitet, vi oplever," skriver Finansrådet på sin hjemmeside.

Set i forhold til året før er det da også et mærkbart fald.

Alene i første kvartal af 2013 var der 35 indbrudsforsøg, hvoraf 14 gav bankerne tab. Det tabte beløb var næsten ti gange så stort for kvartalet og havnede på over 600.000 kroner.

Og det samlede tab i 2013 kom helt op på 5,3 millioner kroner.

Netbank-indbrud: Så mange penge stjålet i danske banker

Helt galt var det dog i første kvartal i 2009. Her var der 57 indbrud med tab i de 31, hvilket endte med et minus på 4,1 millioner kroner for et enkelt kvartal.

Det første netbankindbrud i Danmark fandt sted i 3. kvartal 2006.

Du kan finde hele statistikken her, seneste opdatering er 1. kvartal 2014.

Læs også:
Efter stigning i netbank-indbrud - er din netbank sikker?

Sådan beskytter du dig mod angreb i din netbank

Sådan foregår et netbank-indbrud med NemID

Antal af indbrud i danske net-banker vokser vildt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S