Digitale indbrud: Så mange penge stjæles i de danske banker

Antallet af netbankindbrud er helt anderledes end sidste år.

Artikel top billede

Ifølge Finansrådets statistik er problemerne med digitale indbrud i bankerne små.

I det første kvartal af 2014 har der således været seks forsøg på at stjæle penge fra bankerne, hvoraf det er lykkedes i fire forsøg.

Det har påført bankerne et samlet tab på cirka 70.000 kroner.

"Det er positive tal og bag disse ligger et stort administrativt arbejde ude i bankerne for at imødegå den meget professionelle it-kriminalitet, vi oplever," skriver Finansrådet på sin hjemmeside.

Set i forhold til året før er det da også et mærkbart fald.

Alene i første kvartal af 2013 var der 35 indbrudsforsøg, hvoraf 14 gav bankerne tab. Det tabte beløb var næsten ti gange så stort for kvartalet og havnede på over 600.000 kroner.

Og det samlede tab i 2013 kom helt op på 5,3 millioner kroner.

Netbank-indbrud: Så mange penge stjålet i danske banker

Helt galt var det dog i første kvartal i 2009. Her var der 57 indbrud med tab i de 31, hvilket endte med et minus på 4,1 millioner kroner for et enkelt kvartal.

Det første netbankindbrud i Danmark fandt sted i 3. kvartal 2006.

Du kan finde hele statistikken her, seneste opdatering er 1. kvartal 2014.

Læs også:
Efter stigning i netbank-indbrud - er din netbank sikker?

Sådan beskytter du dig mod angreb i din netbank

Sådan foregår et netbank-indbrud med NemID

Antal af indbrud i danske net-banker vokser vildt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)