Analysefirma: Kom væk fra Windows 7 i tide

Hvis du vil undgå en gentagelse af Windows XP-problemerne, bør du allerede nu begynde at forberede dig på, hvad der skal ske med Windows 7 i virksomheden.

Artikel top billede

En hel del virksomheder og organisationer stod med skægget i postkassen, da Microsoft afsluttede den officielle support af det aldrende Windows XP tidligere i år.

Er man i dag Windows 7-bruger, bør man allerede nu begynde at lægge planer for, hvordan og hvornår man migrerer til en nyere version - ellers risikerer man at havne i præcis den samme situation, som opstod med Windows XP.

Sådan lyder det fra verdens største it-analysefirma, Gartner, der påpeger, at selv om Microsoft allerede i 2007 annoncerede, hvornår XP-supporten ville ophøre, var der stadig mange virksomheder, der ikke nåede at at migrere til en nyere Windows-version og at opgradere diverse applikationer og systemer, før det var slut med Microsofts XP-support.

"Afslutningen af Windows 7-supporten vil ske i januar 2020, hvis vi regner med, at der ikke sker ændringer af den nuværende livscyklus for support."

"Selvom det føles langt væk, bør organisationer nu begynde planlægningen, så de kan hindre en gentagelse af det, der skete med Windows XP," lyder det fra Stephen Kleynhans, research vice president hos Gartner.

Hvornår er du klar til den store udrulning?

Analytikeren mener, at Microsofts ændringer af det oprindelige Windows 8, så eksempelvis mus og tastatur er blevet bedre integreret, gør det nemmere at opgradere til denne udgave af Windows.

"Organisationer, der allerede har udrullet nogle Windows 8-pc'er, eller har beluttet at Widnows 8.1 Update 1 er en attraktiv platform, bør ikke holde sig tilbage med at udrulle nye enheder med operativsystemet."

"Vi venter dog, at Windows 8.1 Update 2 vil være på markedet, når organisationer er klar en en bred udrulning. At skifte til en udrulning af Update 2 bør blive relativt ligetil for de fleste organisationer, og i det tilfælde bør Windows 8.1 Update 1 ses som et pilotprojekt for den ultimative udrulning," lyder det fra Gartner.

Tre måder at grive det an på

Analysefirmaet anbefaler, at man følger en af disse tre modeller, når man migrerer væk fra Windows 7:

1) At man udruller Windows 8 på nye pc'er hen ad vejen for på den måde at udfase Windows 7 over tid.

2) At man springer over Windows 8 for i stedet at udrulle en fremtidig version af Windows (måske Windows Threshold eller endda en release efter den).

"Vi tror, at de fleste organisationer vil gøre dette. Med denne strategi vil mange ikke eliminere Windows 7, før supporten ophører, med mindre de sætter ekstra penge af i budgettet til at gøre det."

3) At man udruller Windows 8 på alle pc'er for at eliminere Windows.

"For de fleste organisationer ser vi en lille værdi i dette, og vi anbefaler ikke, at man gør det, uden en solid business case," skriver Gartner.

Computerworld har talt med flere af de store danske virksomheder, der har taget Windows 8 og Windows 8.1 i brug i større eller mindre grad.

Det drejer sig blandt andet om COWI, der har valgt at satse på Windows 8.1 som platform til tablet-pc'er.

Saxo Bank var ligeledes en af de danske virksomheder, der først påbegyndte migreringen til Windows 8 - læs mere om det her.

Langt de fleste virksomheder har dog været noget tilbageholdende med at opgradere til Windows 8 og 8.1, og i det hele taget er det et Windows-styresystem, der har haft det svært på markedet hidtil

Læs også:

Windows 8.1 på vej ud i virksomhederne - men ikke som du tror

Dansk top-CIO: Derfor satser vi på Windows 8.1

Guide: Få professionel sikkerhed i Windows 7

Guide:Sådan får du Windows 8 til at ligne Windows 7

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S