Cisco på vej med massiv nedskæring: Otte procent af de ansatte skal væk

Cisco eliminerer 6.000 stillinger i organisationen. Men den kraftige beskæring skyldes ikke, at Cisco er i krise. Se her, hvad grunden er.

Artikel top billede

(Foto: Achille M. Bigliardi)

Den store producent af netværksudstyr Cisco drosler kraftigt ned.

Selskabet vil i løbet af de kommende 12 måneder eliminere i alt 6.000 job.

Ifølge Cisco er der dog mere tale om en reorganisering end en decideret reduktion.

Det skyldes, at elimineringen af de mange stillinger ikke skyldes smalhals, men nærmere at Cisco vil indrette organisationens ressourcer efter de nye voksende markeder, som er cloud, software og sikkerhed.

Selskabet ser for tiden et behov for nye kompetencer og nye folk på disse områder, og omstruktureringen og fjernelsen af de mange stillinger skal tjene til at give plads til nye ansatte i disse områder.

"Vi bliver overhalet, hvis vi ikke har modet til forandringer," lyder det fra Cisco-topchef John Chambers.

Nedskæringen kommer i kølvandet på den store nedskæringsrunde, som Cisco gennemførte sidste år.

Den ramte især laget af mellemledere i organisationen.

Det kan du læse mere om her: Cisco fyrer tusindvis af ansatte - er for tyk og langsom

Otte procent

Cisco har i dag omkring 74.000 ansatte, hvilket jo betyder, at omstruktureringen vil eliminere omkring otte procent af stillingerne i selskabet.

Cisco har netop offentliggjort resultatet for selskabets fjerde regnskabskvartal, hvor den overordende udvikling i både omsætning og indtjening har ligget omtrent på niveau med resultatet for i fjor.

Til gengæld er omsætningen inden for software-produkter steget ganske markant med 29 procent, mens salget af Ciscos datacenter-produktlinie, Unified Computing System er steget med 30 procent.

Værre ser det ud for Cisco traditionelle forretning - salg af routere og switche - der er faldet med henholdsvis syv procent og fire procent i forhold til samme periode sidste år.

Læs også:

Cisco bekymret: Salg i vigtige markeder pludselig stoppet

Cisco fyrer tusindvis af ansatte - er for tyk og langsom

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S