Dansk indie-spil er en sand perle

Med base i Aalborg er det lykkedes at skabe et klassisk og dejligt puzzle-spil, som er ganske enkelt: Send søvngængeren Bob på hovedet i seng.

Artikel top billede

Bob er søvngænger. Nat efter nat vandrer han ind i sine egne drømmes surrealistiske landskaber, mens han skridt for skridt har kurs mod landskabets uendelige afgrunde - eller endnu værre, de larmende vækkeure, glubske køtere eller hvaler på skinner, som også befolker hans indre univers.

Det er kun dig, hans underbevidsthed, i form af et mærkværdigt hundelignende væsen, som kan få Bob sikkert tilbage i seng, uden han vågner op undervejs til de skønne dyner.

Fra studieprojekt til professionelt spil

Back to Bed er lavet af spilfirmaet Bedtime Digital Games, der har base i Aalborg. Men oprindeligt er spillet udsprunget af spiluddannelsen DADIU i 2011, hvor det var resultatet af en seks ugers studieproduktion.

Konceptet fik ros og en del af folkene bag valgte at arbejde videre med det. I den første lange tid var Back to Bed imidlertid mest et hobby eller fritidsprojekt for de på det tidspunkt op imod 18 mennesker, som var involveret i spillet.

Crowdfunding-kampagner, først på danske Booomerang, og siden på amerikanske Kickstarter gav midler til at fortsætte produktionen, mens en professionalisering af selve firmakonstruktionen sidste år, så kun en håndfuld mennesker i stedet kunne arbejde fuldtids med spiludviklingen, har flyttet Back to Bed fra et at være et hobbyprojekt til en mere kommerciel spilproduktion med tilhørende finish.

Dali møder Escher

Visuelt trækker Back to Bed inspiration fra M.C. Eschers velkendte trappelandskaber med forskruede perspektiver og tilsætter så et stænk af Salvador Dalis surrealisme. Hvilket suppleres af en lydside, der i sine baglænsforvrængede talestumper er et klart nik til tv-serien Twin Peaks.

Spilmekanikken er forbløffende enkel. Når Bob støder ind i noget, drejer han til højre - det er så underbevidsthedens opgave at placere grønne æbler, så Bob til sidst ender tilbage i sin seng. Der er selvfølgelig sjældent nok æbler til, at Bob kan komme sikkert frem, så de skal flyttes undervejs ligesom landskabernes forhindringer skal udnyttes.

Det enkle krydres så med portaler, som kan bringe Bob fra den ene ende af en bane til den anden. Omvandrende vækkeure og køtere, som vækker Bob, hvis han render ind i dem. Og afgrunde der til tider kan bygges broer over ved at placere en stor blå fisk.

Back to Bed er på den måde et klassisk puzzle-spil. Og i de øjeblikke hvor det er allerbedst designet, giver løsningen på en bane denne her lille aha-oplevelse, som løfter spillet til at være en sand perle. 

Steam

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest