Stor opdatering på vej til Mac-computere

Apple er på trapperne med den sidste stor-opdatering af Mavericks. Det blot tre år gamle OS X Lion kan nærme sig pensions-alderen. Få overblikket over Apples kommende opdateringer her.

Artikel top billede

Apple er på trapperne med OS X Mavericks 10.9.5 og har netop udgivet den fjerde beta af 10.9.5, der har fået navnet '13F18.'

Det regnes for relativt sikkert, at 10.9.5 bliver den sidste planlagte opdatering af styresystemet fra Apple med fokus på performance- og stabilitets-forbedringer.

Derefter vil Apple efter alt at dømme kun udsende sikkerhedsopdateringer og sikkerheds-patches, hvis der opdages sikkerhedshuller i styresystemerne.

I hvert fald har Apple praksis for at stoppe opdateringerne af styresystemerne ved version X.X.5. Dette er sket med både Lion OS X 10.7 og Mountain Lion 10.8.

Apple har sædvanen tro ikke meldt det mindste ud om, hvornår den endelige version af Mavericks 10.9.5 bliver frigivet.

Apple har tidligere meldt ud, at selskabet vil frigive Mavericks efterfølger, Yosemite OS X 10.10, i slutningen af oktober.

Du kan læse mere om Yosemite her: Apples nye Yosemite-styresystem: Sådan fungerer det

I løbet af september

Derfor er det sandsynligt, at selskabet for at undgå karambolage vil udsende opdateringen til Mavericks i løbet af september.

Udsendelses-dagen vil samtidig markere afslutningen for udsendelsen af sikkerhedsopdateringer til Lion OS X 10.7, hvis Apple vælger at fastholde sin hidtidige praksis.

Apple udsendte nemlig sidste år selskabets sidste sikkerhedsopdatering til OS X 10.6 Snow Leopard samme dag, som Mountain Lion 10.8.5 blev lanceret.

Apple hidtidige praktik har været alene at udsende sikkerhedsopdateringer til de tre seneste versioner af OS X, hvilket vil betyde, at udsendelsen af Yosemite vil betyde afslutningen for OS X Lion, der blev lanceret i sommeren 2011.

Intet er imidlertid sikkert, at da Apple i modsætning til andre software-producenter er meget hemmelighedsfuld med sin support-praksis, hvilket åbner for gætterier om, hvorvidt folks styresystemer fortsat vil blive understøttet eller ej.

Imod beslutningen om at lade Lion pensionere er, at styresystemet kun er tre år gammelt. Til sammenligning er Microsofts praksis at understøtte styresystemer i 10 år.

Lion kører på omkring hver 10. aktive Mac-computer, og bruger-andelen falder støt.

Det er så lidt, at Apple efter alt dømme vil være ligeglad. I hvert fald havde Snow Leopard en omkring dobbelt så stor brugerandel, da Apple aflivede systemet i fjor.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen