Nokia "dumbphones" skal bruge norsk browser

Microsoft Mobile har netop indgået en aftale med den norske browser-udvikler Opera om, at samtlige Nokias featurephones skal benytte Opera Mini browseren.

Artikel top billede

Opera Mini browser skal være den nye default browser på alle nye Nokia telefoner med styresystemerne S30+, S40 eller Asha. Dermed er det slut for Nokias egen browser Xpress i nye telefoner.

Som en del af aftalen vil alle brugere af Xpress blive opfordret til at opdatere deres telefon med den nyeste Opera Mini i stedet for deres eksisterende browser.

Samtidig vil alle fabriksnye featurephones med de gældende styresystemer have den nyeste Opera browser installeret.

Opera stærk på data-kompression

Operas styrke består i deres evne til at komprimere data på farten. Derfor er browseren et oplagt valg til de telefontyper, som sælges på emerging markets, hvor data-dækningen er tyndere.

"Dette er en fantastisk mulighed for at sprede fordelene ved Opera Mini til millioner af forbrugere på vores kernemarkeder. Der er stadig mange mennesker, som ikke er gået med på smartphone-bølgen, men Opera Mini kan alligevel give dem en fantastisk browseroplevelse," siger Lars Boilesen, direktør hos Opera Software, i en pressemeddelelse.

Featurephones har stadig en berettigelse

Symbian var engang et styresystem med hundredvis af millioner af brugere over hele kloden. I dag er det størst på emerging markets, mens det er gledet ud af bevidstheden hos langt de fleste forbrugere i den vestlige verden.

Alligevel kunne Nokia i 2012 prale med at have rundet 1,5 milliarder solgte enheder alene med S40 styresystemet.

Symbian og Asha er featurephone styresystemer fra Nokia, som anvendes i ekstremt billige telefoner med internetadgang. De nyeste telefoner med Asha kan fås helt ned fra 300 kroner på indiske markeder.

Læs også: Derfor vil Microsoft købe Nokia: Her er grunden

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS