Nokia "dumbphones" skal bruge norsk browser

Microsoft Mobile har netop indgået en aftale med den norske browser-udvikler Opera om, at samtlige Nokias featurephones skal benytte Opera Mini browseren.

Artikel top billede

Opera Mini browser skal være den nye default browser på alle nye Nokia telefoner med styresystemerne S30+, S40 eller Asha. Dermed er det slut for Nokias egen browser Xpress i nye telefoner.

Som en del af aftalen vil alle brugere af Xpress blive opfordret til at opdatere deres telefon med den nyeste Opera Mini i stedet for deres eksisterende browser.

Samtidig vil alle fabriksnye featurephones med de gældende styresystemer have den nyeste Opera browser installeret.

Opera stærk på data-kompression

Operas styrke består i deres evne til at komprimere data på farten. Derfor er browseren et oplagt valg til de telefontyper, som sælges på emerging markets, hvor data-dækningen er tyndere.

"Dette er en fantastisk mulighed for at sprede fordelene ved Opera Mini til millioner af forbrugere på vores kernemarkeder. Der er stadig mange mennesker, som ikke er gået med på smartphone-bølgen, men Opera Mini kan alligevel give dem en fantastisk browseroplevelse," siger Lars Boilesen, direktør hos Opera Software, i en pressemeddelelse.

Featurephones har stadig en berettigelse

Symbian var engang et styresystem med hundredvis af millioner af brugere over hele kloden. I dag er det størst på emerging markets, mens det er gledet ud af bevidstheden hos langt de fleste forbrugere i den vestlige verden.

Alligevel kunne Nokia i 2012 prale med at have rundet 1,5 milliarder solgte enheder alene med S40 styresystemet.

Symbian og Asha er featurephone styresystemer fra Nokia, som anvendes i ekstremt billige telefoner med internetadgang. De nyeste telefoner med Asha kan fås helt ned fra 300 kroner på indiske markeder.

Læs også: Derfor vil Microsoft købe Nokia: Her er grunden

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S