KMD-fyringer gennemført: Sådan ramte de organisationen

Dagens store fyringsrunde i KMD er nu gennemført. Se her, hvordan fyringerne ramte organisationen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Dagens fyringsrunde hos KMD er nu gennemført.

Behovet for at gennemføre op til 120 opsigelser blev annonceret tidligere på måneden, og siden da har de nærmere forhandlinger stået på.

Tirsdag formiddag blev fyringerne så gennemført.

KMD-pressechef Christoffer Hellmann oplyser til Computerworld, at selskabet endte med at nedlægge 109 stillinger.

De 66 af stillingerne bliver nedlagt via reelle opsigelser, mens der også er 23 frivillige aftaler om fratrædelser.

Det drejer sig om medarbejdere, der tidligere har ønsket en frivillig fratrædelse, men først kunne få den aftale på plads i denne omgang.

Derudover er der 20 stillinger, hvor stillingerne enten ikke er blevet genbesat, eller medarbejdere er blevet genplaceret i andre stillinger i KMD.

Opsigelserne fandt sted over hele landet med 15 i Aalborg, 3 i Aarhus, 15 i Odense og 33 i Ballerup og Herlev.

"En lortedag"

En etage over Computerworlds kontor huser KMD's Herlev-afdeling.

På parkeringspladsen var stemningen langtfra munter, og en medarbejder betegnede ganske kort dagen som "en lortedag."

Det er konkurrencesituationen - ikke mindst i forhold til priserne - der gør det nødvendigt at nedlægge stillinger hos KMD.

"Der er ikke nogen hemmelighed, at vi har en stor del af vores forretning, der konkurrence-udsættes - og det er en del af det, vi sidder og kigger på; at det er en forretning, vi får intens konkurrence om," har administrerende direktør Eva Berneke udtalt.

Det er langt fra første gang, at KMD har været ramt af fyringer i de senere år.

KMD havde for fem år siden 3.114 ansatte, og det antal vil med tirsdagens fyringsrunde være faldet med omkring 580 ansatte.

Læs også:

Nu rammer stor fyringsrunde i KMD: Alle ansatte i spil

Stor fyringsrunde i KMD: Så mange mister jobbet

Så meget er antallet af KMD-ansatte faldet på fem år

KMD fyrer 120 ansatte - men har samtidig 27 jobopslag

Her er KMD-bossens plan: Sådan skal KMD trimmes til fremtiden

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Formpipe Software A/S

    Junior Applikations-konsulent

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos