Nu er det officielt: Apple inviterer til stor præsentation

Vil Apple mon præsentere en iPhone 6 og et iWatch? Døm selv og se invitationen her.

Artikel top billede

Tirsdag den 9. september vil Apple efter alt at dømme præsentere os for en række nye produkter. Det drejer sig sandsynligvis om to nye iPhones og muligvis også det efterhånden længe ventede iWatch. 

Her til aften har den californiske virksomhed nemlig udsendt en invitation til amerikanske journalister, hvor de den 9. september inviteres til en presseevent i konferencecenteret The Flint Center for the Performing Arts ved Apples hovedkvarter i Cupertino i Californien. 

Det var i øvrigt lige præcis her, at Steve Jobs for 30 år siden præsenterede den første Macintosh-computer. 

På invitation ser vi blot omridset af Apples logo og tallene 9.9.2014, der er ledsaget af teksten "Wish we could say more". Altså "vi vil ønske, at vi kunne fortælle dig mere."

Maser af rygter

Traditionen tro har internettet været fyldt med rygter op til den kommende lancering.

Det amerikanske internetmedie Re/Code skrev i går, at Apple udover de nye iPhones formodentligt også vil præsentere det længede ventede iWatch

Rygter om, at Apple den 9. september vil præsentere os for to nye iPhones har dog svirret længe. De to nye telefoner ventes begge at få en markant større skærm end de hidtige versioner. 

De ventes begge at få navnet iPhone 6, og den mindste af de to vil formodentligt få en skærm på 4,7 tommer, mens der muligvis også vil komme en "plus-size" version på hele 5,5-tommer. 

Men hvor de to telefoner vokser i skærmstørrelse, så peger mange rygter desuden på, at Apple vil slanke telefonerne, så de bliver tyndere end nogensinde før.

Satser Apple på safir-glas?

Gennem de seneste år har Apple ifølge den amerikanske finansavis Wall Street Journal investeret op mod 4 milliarder kroner i produktionsanlæg, der producerer safirglas. 

Den hårdføre glastype vil gøre Apples telefoner mindre udsatte for glasskader, og det er derfor Wall Street Journals forventning, at fremtidige Apple-gadgets vil blive udstyret med safirglas. Avisen forventer, at vi allerede vil se glastypen blive brugt på den iPhone 6 og det smartwatch, som Apple muligvis præsenterer den 9. september. 

Læs også:
Medie: Apple er kun få dage fra en iWatch-præsentation

Ny iPhone på trapperne: Kan Apple få iPhone-feberen til at stige igen?

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS