Nu er det officielt: Apple inviterer til stor præsentation

Vil Apple mon præsentere en iPhone 6 og et iWatch? Døm selv og se invitationen her.

Artikel top billede

Tirsdag den 9. september vil Apple efter alt at dømme præsentere os for en række nye produkter. Det drejer sig sandsynligvis om to nye iPhones og muligvis også det efterhånden længe ventede iWatch. 

Her til aften har den californiske virksomhed nemlig udsendt en invitation til amerikanske journalister, hvor de den 9. september inviteres til en presseevent i konferencecenteret The Flint Center for the Performing Arts ved Apples hovedkvarter i Cupertino i Californien. 

Det var i øvrigt lige præcis her, at Steve Jobs for 30 år siden præsenterede den første Macintosh-computer. 

På invitation ser vi blot omridset af Apples logo og tallene 9.9.2014, der er ledsaget af teksten "Wish we could say more". Altså "vi vil ønske, at vi kunne fortælle dig mere."

Maser af rygter

Traditionen tro har internettet været fyldt med rygter op til den kommende lancering.

Det amerikanske internetmedie Re/Code skrev i går, at Apple udover de nye iPhones formodentligt også vil præsentere det længede ventede iWatch

Rygter om, at Apple den 9. september vil præsentere os for to nye iPhones har dog svirret længe. De to nye telefoner ventes begge at få en markant større skærm end de hidtige versioner. 

De ventes begge at få navnet iPhone 6, og den mindste af de to vil formodentligt få en skærm på 4,7 tommer, mens der muligvis også vil komme en "plus-size" version på hele 5,5-tommer. 

Men hvor de to telefoner vokser i skærmstørrelse, så peger mange rygter desuden på, at Apple vil slanke telefonerne, så de bliver tyndere end nogensinde før.

Satser Apple på safir-glas?

Gennem de seneste år har Apple ifølge den amerikanske finansavis Wall Street Journal investeret op mod 4 milliarder kroner i produktionsanlæg, der producerer safirglas. 

Den hårdføre glastype vil gøre Apples telefoner mindre udsatte for glasskader, og det er derfor Wall Street Journals forventning, at fremtidige Apple-gadgets vil blive udstyret med safirglas. Avisen forventer, at vi allerede vil se glastypen blive brugt på den iPhone 6 og det smartwatch, som Apple muligvis præsenterer den 9. september. 

Læs også:
Medie: Apple er kun få dage fra en iWatch-præsentation

Ny iPhone på trapperne: Kan Apple få iPhone-feberen til at stige igen?

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job