Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Laveste score er bedst i Top 100. Her får du forklaringen på udregningsmetoden.

Artikel top billede

Hvert år kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder. Det har vi gjort siden 1996, og kåringen sker på baggrund af selskabernes regnskabstal.

Computerworlds Brancheguide med over 1.300 it-virksomheder fordelt på 23 underkategorier danner baggrund for udvælgelsen.

Men kun virksomheder med en årsomsætning på over 20 millioner kroner i seneste regnskab og selskaber, der opgiver en række andre nødvendige nøgletal, går videre og deltager i selve Top 100-undersøgelsen. I år opfyldte 181 it-virksomheder kriterierne for at være med.

Nummer et i hver af de 23 underkategorier tildeles i øvrigt som sædvanlig en specialpris.

Derfor bruger vi moderselskabstal

Beregningerne i Top 100 er baseret på offentligt tilgængelige regnskabsdata leveret af Dansk Regnskabsanalyse. Af produktionstekniske årsager kan det ske, at enkelte virksomheder ikke er med, fordi virksomhedernes trykte regnskab, som var tilgængeligt fra de danske myndigheder, endnu ikke var indtastet hos Dansk Regnskabsanalyses underleverandør, da Top 100-analysen blev udført.

I analysen anvender vi udelukkende moderselskabstal og altså ikke koncerntal. Det gør vi for at undgå, at eventuelle datterselskaber i undersøgelsen påvirker resultatet ved at tælle med flere gange. Samtidig undgår vi regnskabsdata fra virksomheder, som slet ikke hører til i branchen.

Fire målepunkter

Alle de medvirkende virksomheder skal - ud over omsætning - oplyse antal ansatte, resultat af primær drift, aktiver og omsætning året før.

Det er nemlig disse data, der indgår i beregning af effektivitetetsgrad, vækst i omsætning, afkastningsgrad og overskudsgrad

Vinderen er den virksomhed, der opnår den laveste såkaldte Sovereignscore, som er summen af placeringer på de fire måleparametre.

Den bedst mulige Sovereignscore er altså fire, der ville være udtryk for, at virksomheden var branchens nummer et på alle fire måleparametre.

Sidste års vinder, API Maintenance Systems, fik en Sovereign-score på 60. Året før vandt Siemens Industry Software med Sovereign-scoren 42.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura